Ajurveeda arsti loeng 2015

Trüki

Bookmark and Share

Ajurveeda arsti loengu kokkuvõte. Autor Katrin Aedma, kes loengut tõlkis.

Dr Sudhindra, 8. veebruar 2015 Goas

 

Goa esinemiskoolituse raames avardub inimese maailmapilt ja osalejad harivad end igal võimalikul moel – õpitakse kohalikku kultuuri, sh suhtlemis- ja kauplemistehnikaid, jälgitakse kohalikke esinejaid ja omandatakse nende tarkusi. Indialased on head näitlikud esinejad, kes kasutavad palju metafoore. Üheks loenguks on meil ajurveeda arsti dr Sudhindra loeng, millest siin väikene ülevaade. Doktor räägib lühidalt, mis on ajurveeda.

Maailmas on 5 elementi: kosmos, õhk, tuli, vesi ja maa.

Iga element juhib teatud organeid ja omab oma kodu inimese kehas. Arst tõstab üles üksteise järel käe viis sõrme ja selgitab:

 1. Esiteks pöial – kosmos – aju;
 2. Teiseks nimetissõrm – õhk – kopsud ja süda;
 3. Kolmandaks keskmine sõrm – tuli – magu, seedimine;
 4. Neljandaks õrmusesõrm – vesi – lümf – soolane ja mage vesi ehk hapeline ja aluseline vesi;
 5. Viiendaks väike sõrm – maa – jämesool.

Selgitades visualiseerib doktor kätega, osutab kosmosest rääkides taeva poole, maast rääkides maha jne.

Iga inimene on väikene mikromaailm, kelles on olemas kõik need 5 elementi. Olete nõus? Nii nagu maailmaski on peamiseks koostisosaks vesi, nii on ka inimorganismi peamiseks koostisosaks vesi.

Ajurveeda-doshas

Ajurveedas, mis on üle 5000 aasta tagasi Indias sündinud rahvameditsiin, seisneb kogu ravi 5.-l elemendil, 3.-l doshal – vata, pitta ja kapha ning 7.-l isiksuse tüübil – vata, vata-pitta, pitta-vata, pita, pitta-kapha, kapha-pitta ja kolmiktüüp vata-pita-kapha. Dr Shudindra üle 15. aastase praktika jooksul on ta kohanud vaid kahte inimest, kellel on komiktüüp ja üks neist on Eestist. Kolmik, kus kõik kolm doshat on võrdselt esindatud ja tasakaalus, on kõige parem tüüp.

Maitseid on 6 – magus, hapu, soolane, kirbe, kibe ja kootav.

 

Ajurveedas peetakse oluliseks isiksuse tüübile soblikku toitumist, massaažiõlide, ravivõtete ja elustiili õiget valikut.

Kui arvestada elamisel oma isiksuse tüüpi ja hoida see tasakaalus, siis oleme õnnelikumad ja tervemad. Arst määrab pulsi, küünte ja keele abil esiteks inimese isiksuse tüübi ja siis annab teada kõrvalekalded. Keel ei valeta ja annab pikaajalise prognoosi – näitab tulevikus ohustavaid haigusi, mida oleks võimalik algstaadiumis õige raviga ennetada.

 

Vata – lind (sale, pisike, arglik hirv). Väikene sõrm

Teda juhivad kosmos ja õhk, aju, kopsud ja süda. Tavaliselt, kas pikk ja peenike või lühike ja peenike. Miniatuursed näojooned, väikesed silmad, väike suu ja nina. Kerged ja õhku täis. Otsustamisel segaduses, raske otsuseid langetada. Seedimine muutlik – kord kõht kinni, siis lahti, siis gaas

id. Väledad ja vastupidavad. Söövad palju, kuid ei kosu. Pidevalt tegutsevad, istuda ei oska ja ei taha.

 

Pitta – kass (tiiger). Nimetissõrm

Tuli + happeline vesi – konfliktis.

Keskmise kehaehitusega, valgema nahaga. Iseteadlik, enesele mõtlev, suure egoga. Tööalaselt professionaalne, tark ja osav, perekonnaelus on aga temaga raske koos elada. Väga kiiresti läheb põlema. Happeline keha. Peaks aluseliselt toituma, vältima vürtsikat, soolast ja haput. Punast liha ja punaseid läätsesid. Stressiga hakkab koheselt enam sööma, kaal tõuseb. Kaalu ei saa alla, kui on stress. Võitleja tüüp, kes saab ise hakkama ja teisi ei kuula.

 

Kapha / loe: kafa/ (lehm). Pöial

Aluseline vesi + maa.

Tugeva kehaehitusega – laiad õlad, tugevad luud, jämedad sõrmed, suured silmad, suured hambad. Kuigi sööb isiksuse tüüpidest kõige vähem, on tal raske kaalu kaotada. Easy going, tore reisisell, kuid üsna mugav ja laisk unistaja. Laia otsaga lai, lühike ja paks keel.

ajurveeda-viis-elementi

Ajurveedas on oluline, et inimese doshad on tasakaalus ja selleks on palju võimalusi. Aitab ka õigete värvide valik riietuses vastavalt nädalapäevale, ning nelja elemendi aktiveerimine kodu eri ilmakaartes. Hea on teada, et hiinlaste elamise teadus – fengshui on pärit india elamise õpetusest vastust (loe vaastu).

 

Autori kommentaar: tasuks uurida ka siddhamedistiini, mis erinev ajurveedast. Näiteks siddhameditsiini järgi on lapsepõlves valitsevaks vata, täiskasvanueas pitta ning vanas eas kapha. Ajurveedas aga vastavalt kapha, pitta ja vata.

 

Riietuses peaks domineerima vastavad värvid ja nendega sarnased värvigammad:

Esmaspäev – valge

Teisipäev – punane (oranž, lilla, hele pruun jt)

Kolmapäev – roheline

Neljapäev – kollane

Reede – valge

Laupäev – must (mustjas sinine, tume pruun jms)

Pühapäev – punane (oranž, lilla, hele pruun jt).

 

Süüa tuleks õiges järjekorras alustades magusast.

Arst selgitab toidu maitsete õiget järjekorda:

 1. magus eelroog (terad, pasta, riis, leib, tärkliserikkad köögiviljad, piimatooted, liha, kana, kala, suhkur, mesi, melass);
 2. soolane (lauasool, sojakaste, soolatud liha/ kala), vürstikas, hapu (tsitruselised, marjad, tomat, marineeritud toiduained, salatikaste, alkohol) pearoog;
 3. kibe (lehtköögiviljad, rohelised ja kollased köögiviljad, lehtkapsas, seller, brokoli, kapsas, peet);
 4. kirbe vaheroog (aloe vera mahl, piprad - cayenne pipar, must pipar, tšillipipar jt, sibul, küüslauk, nelk, ingver, sinepiseemned, salsa);
 5. kootav lõpetuseks (läätsed, kuivatatud oad, rohelised õunad, viinamarja nahad, lillkapsas, granaatõunad, roheline tee, arooniad – jätab suhu järelmaitse).

Vt ka: kuus maitset ajurveedas inglise keeles

 

Mõned soovitused:

 • Peale söömist pikuta 10 minutit vasemal küljel (vasemal asuvad seedeensüümid, mis siis paremini aktiveeruvad ja aitavad toidu korralikult seedida);
 • Söö nagu kits, mälu nagu lehm, pese end nagu elevant;
 • Väldi vee joomist toidu kõrvale. Joo vett 1 tund enne ja peale sööki, kusjuures kohvi, vein jms ei ole vesi;
 • Joo toidu vahele ja/ või lõpus lassit – sega 1 klaas kodus tehtud jogurt ja 1 klaas vett. Maitseks kas soola ja maitseaineid (köömnepuru vms) või suhkrut;
 • 1 kord aastas ühel talvekuul tee immuunsüsteemi tugevdamise kuur musta terapipraga – esimesel päeval 1 terapipar ja natuke jogurtit, teisel 2 tera pipart ja natuke jogurit, jne kuni 15 päeval sööd 15 tera pipart, peale natuke jogurtit, 16 päev 14 tera, 17 päev 13, 16 päev 12 jne kuni üheni. Pipratera võib katki kärida, kuid võib ka tervelt alla neelata;
 • Meeste suguelundite raviks aitab 1 teelusikatäis arbuusiseemneid hommikul, 1 teelusikatäis õhtul, iga päev 6 kuud järjest (Indias müügil kooritult ja kuivatatult);
 • Lõuna söö kindlasti 12.00 -14.00 vahel, õhtusöök enne 18.00 – nii tõused hommikul värskemana;
 • Kasuta igapäevaselt erinevaid mudrasid (eelkõige neid, mis doktor soovitas, vaata lisa internetist). Selg sirge!  Tavaliseks meetodiks on 20 pigistust ja lõdvestust 2 korda päevas. Lisan universaalse mudra - Pranda mudra on elu mudra, mis teeb tugevaks ja tõstab immuunsust.

PRANA_MUDRA_-_STRONG

Loe lisaks:

Smile Motiveerivad minikoolitused üritustele

Smile Idamaised rahvaravi võtted

Smile Siddhamedistiin

Smile India toidu meisterdamine

Smile Ajurveeda arst Goas

Smile Raamat "14 päeva Goas"

Smile Reisikoolitused

Smile Ajurveeda koolituspäev Goas

Smile Dr Rosendorffi toitumissoovitused

Viimati uuendatud 02. mai 2016