Kaotasin kaheksa päevaga pea kümme kilo

Trüki

Bookmark and Share

Ilmus Naistelehes nr 2 jaanuar 14, 2011. Autor Ilona Talumets

Katrin Aedma: „Kaotasin kaheksa päevaga pea kümme kilo!“ „Oli tunne, et olen hapet joonud, kõik sisemuses söövitas. Kõvasti sai potil istutud ja ohtrasti tuli kraami välja ka oksendamise teel,“ kirjeldab Katrin Aedma pöörast terviseprotseduuri, mille ta tegi läbi Indias. Ning mis vaatamata sellele, et tõesti vaid ühe nädalaga saledaks tegi, väärib ikkagi ilmselt maailma esktreemseima dieedi aunimetust.

Koolitaja ja kirjanik Katrin Aedma (40) on hirmus suur katsetaja. Tema ebaeestlaslik temperament ja särtsakus lausa januneb värskete põnevate väljakutsete järele, eriti veel kui asi puudutab mõnd uuemat tervisenippi või dieeti. Hiljuti tegi Katrin läbi aga täiesti uskumatu ekstreemse terviserituaali – ta jõi hulga sulavõid!

 

Nii kui kured lõunamaale lendasid, põrutas ka Katrin külma Eestimaa talve eest Indiasse, täpsemalt Goasse, oma abikaasa Vicky kodumaale elama. Peamiselt tegeleb ta seal raamatute kirjutamisega Indiast ja organiseerib firmadele erinevaid koolitusreise. „Mu tuttavad räägivad tihti, et oi, Katrin, mis sinu elul viga, muudkui puhkad ja peesitad seal päikese all. Tegelikkuses olen oma arvutiga kihlatud ja isegi kui rannas käin, teen kõik oma toimetused öötundidega tasa. Mis teha, olen kord juba selline mandunud töönarkomaan,“ kirjeldab eestlanna oma argipäeva. Liigne innukus tekitab aga teadupärast stressi ja loob kehas pingeid. „Mu parem käsi on valutanud juba paar aastat ja õlg üle 21 aasta,“ täpsustab naine. Ja ega kehakaalgi istuvast tööst puutumatuks jää. „Jah, paraku olen ma jo-joo efektiga pärmitaigna tüüp, kellel ülepingega kaasneb söögiisu ja kaal on ka koheselt kiire tõusma.“

 

Katrin on oma elu jooksul nii palju erinevaid dieete proovinud, et neist võiks lausa eraldi raamatu kirjutada. Pooled neist talle isegi ei meenu. „Kunagi jõin liitirite viisi Boržjomi vett soola ja mingi lisandiga. Aastal 1995 liikusid ringi kahtlased metallkapslid, mis alla neelates põrisesid läbi soolestiku ja pidid inimese sel moel seestpoolt puhtaks tegema. Otsin. Neelasin. Äkki siiani kõhus,“ muigab Katrin, kelle dieedikatsetuste hulka kuuluvad ka tunnustatumad võtted nagu paastulaagrid, PH-toitumine ja veregrupidieet.

 

„Olen lasknud isegi soolikaid läbi pesta. See oli küll äärmiselt ebameeldiv ja loomuvastane meetod. Tervislikuks kehakaalu kontrolli all hoidmiseks on tegelikult ju ainult üks meetod - söö vähem, liigu rohkem,“ õpetab Katrin, kes ise küll jumaldab tervislikku toitu, kuid magusaga kipub ikkagi patustama. 35 päeva puhastust iga augu kaudu Aastaid tagasi luges Katrin Panchakarma nimelisest terviseprotseduurist, mis kujutab endast mürkide väljutamist kehast üsna äärmuslike meetmetega.

 

„Panchakarma on ajurveeda e India loodusravi keha puhastamise viis, mis aitab keha, meele ja hinge tasakaalustada. Pancha tähendab viite ja karma tegevust – need viis tegevust koosnevadki erinevatest meetoditest ja mitte sugugi väga meeldivatest. Panchakarma on kahtlusteta üks piinarikkamaid kaalulangetamise ja keha puhastamise võtteid! Kuid samas annab see kehale võimaluse tervendada end loomulikul moel ja paljud saavad jagu aastaid muret teinud haigustest ning lisakilodest,“ jutustab Katrin asjatundlikult. „Kuna teistele ajurveeda puhastusprogrammi pakun, siis tahtsin seda ka ise kogeda. Raske on soovitada midagi, mida ise ei ole kogenud.”

 

Panchakarma koosneb viiest etapist, iga etapp omakorda seitsmest päevast. Seega õige ravikuur kestab kokku 35 päeva. „On palju inimesi, kes käivad Indias Panchakarmat tegemas tõesti igal aastal. Minuga üheaegselt tegi samas kohas ravi läbi 80aastane saksa mees – terve, vitaalne. Tema külastab igal aastal Goad, et tehagi läbi kõik viis protseduuri,“ kostab Katrini häälest siiras imetlus. Esimene seitsmepäevane etapp (Vamana) koosneb ettevalmistusest, kus loobutakse lihast ja süüakse korralikult keedetud juurvilju. Seejärel toimub esimene ravighee ehk sulavõi joomine ning edasi kulgeb asi juba suuresti WC-potil ja selle ümber.

 

Teise panchakarmaga (Virechanaga) tarbitakse spetsiaalseid ravimeid ja kui mürgid on kogunenud makku, stimuleeritakse massaažide abil okserefleksi – ning taas on heaks sõbaks WC-pott. Kolmandaks tuleb nina ja pea puhastus (Nasya), kus tilgutatakse tilkasid ninna, neljandaks klistiirid erinevate vedelikega - sealhulgas ka lehmauriini või õliga (Basti). Lõpetuseks puhastatakse veri kaanide abil (Vasti). „Kuna mu enesetunne oli pärast paaripäevast või joomist korras, küpses mõte ka teine karma läbi teha,“ meenutab Katrin oma kogemust. „Ajurveeda asrt selgitas, et sel juhul peaksin viimase päeva veetma tema valve all, sest okserefleks, mis tekitatakse, on niivõrd tugev, et inimese silmad on peas punnis, oksejuga paiskub kogu mürgiga kehast välja ja arst peab kliendi pead lausa kinni hoidma.“

 

Asi kõlas Katrini jaoks koledalt ja juba seitsmendal päeval kahetses ta, et üldse kogu ürituse ette võttis. „Mul oli kõhus nii, nii valus! Teistele lohutuseks - tegu oli vist minu tundliku maoga, mis ei suutnud olukorraga leppida. Mu sõbrannal, kes sama kuuri läbis, ei olnud üldse kõhuvalusid.“ Iga päev kuulub programmi juurde ka poolteisetunnine ajurveeda sünkroonmassaaž, mida tehakse kahe terapeudi poolt korraga. „See on õlimassaaž rohke õliga, mõni päev ka kuuma õlisse kastetud ürtidega täidetud puuvillase riide „pitsatitega“. Lisaks saad veel salendavat purumassaaži - 6-7 erineva ürdi puruga, mida enne kehale masseerimist pannil kuumutatakse,“ loetleb Katrin andes sõnale massaaž, millega tavaliselt mõistame lõõgastavat õndsust, hoopis uue tähenduse. Eraldi käiakse istumas ka aurukapis, mis meenutab madalat puidust kempsu. „Paljas inimene pannakse peale massaaži aurukappi istuma, pea väljas, ning lastakse sinna kummivooliku kaudu gaasipliidil kiirkeetjaga auru,“ seletab Katrin, kelle sõnul meenutab tekkiv tunne eestlasele tuttavat leilivõtmist. Hulganisti sulavõid!

 

Katrin piirdus 35 päeva asemel kaheksaga. Kolmel neist jõi ta sulavõid. „Kuumaks aetud sulavõile lisati ravimtaimi, iga päevaga suurendati kogust. Peale jõin klaasi kuuma vett. Kokkuvõtteks võib vaid öelda - väga ebameeldiv! Ja ma ei taha vist ikka veel mitu kuud või lõhna tunda,“ kirjeldab ta ja selgitab, et või aitab ajurveeda tarkuste kohaselt mürgid kehast makku viia, kust nad vastavate meetmetega väljutatakse. „Mürkide makku kogunemisega kaasnes minul see, et ma ei talunud ühtegi ebaloomuliku lõhna. Näiteks massaažiõli lõhn muutus väljakannatamatuks haisuks, peenetest parfüümidest rääkimata.“ Klistiiride ja kaaniravini Katrin ei jõudnud, küll aga andis seitsmendal päeval arst talle kilekotikese sees kaasa kolm ümmargust musta tabletti. „Ütles, et mingu ma nüüd kohe koju, neelaku need alla ja siis poole tunni möödudes hakaku iga 5 minuti tagant vett lonksama. Tegin nii. Appi, mis õudne möll kõhus pihta hakkas!“ meenutab ta. „Oli tunne, et olen hapet joonud, kõik söövitas.

 

Varsti ma vaheldumisi ainult istusin potil või oksendasin.“ Ja kõige selle juures pidi Katrin pidama veel okse- ja väljaheitepäevikut pannes kirja iga enda kehast väljuva olluse värvuse, koguse ja välimuse! „Kõik ikka selleks, et arst saaks jälgida, millises seisus mu keha ja tervis on ja kuhumaani ma omadega minna tohin,“ selgitab Katrin ja rõhutab, et kõik toimus range arstliku järelvalve all. Mõnepäevase kuuri järel oli Katrin nii nõrk, et tal tuli näha kurja vaeva, et abikaasa selja taga mopeedil istudes sealt mitte maha potsatada. „Samas mittesöömine mõjub ikka väga hästi - tekib hea enesetunne, kerge ja rahumeelne olek,“ toob ta siiski esile ka plusse. Oma kaheksapäevase ekstreemkogemusega kaotas Katrin pea kümme kilo, kuigi see polnudki sedapuhku eesmärgiks.

 

„Ma tahtsin oma keha mürkidest puhastada,“ täpsustab ta. „Kuid boonusena kadus ka mu lõualott, mis viimase kolme aastaga oli tekkinud, ning paksud käsivarred!“ Kõik see kõlab kui ulmejutt – vähemalt põhjamaise inimese kõrvadele, kuid kui arvestada, et Panchakarmat on hindud juba tuhandeid aastaid praktiseerinud, peaksid need kannatused ikka väga paljude inimeste kogemuse põhjal ka vilja kandma. Ka Katrin tõdeb, et temagi jaoks toimisid need kaheksa päeva ravina. Nimelt kadus kuuri järel teda aastaid piinanud õlavalu ning kohvisõltuvus haihtus kui nõiaväel. „Väga kerge ja mõnus oli olla ja mulle meeldis, et keha tundis taas, mida tähendab olla puhas!"

Loe täpsemalt: Panchakarma puhastus Goa blogis

Viimati uuendatud 13. aprill 2015