prev
next

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

MEIE RAAMATUD

Raamat ostetud?

Koolitaja-Katrin_Aedma-Kadriorus

Mina ja mehed FB-s

KONTAKT

Katrin Aedma

+47 4178 6999

+372 5132 444

katrin.aedma (ät) gmail.com

Siin võib olla Sinu reklaam.

Küsi pakkumist!

TELLI KOOLITUS!

Soovid koolitust?

Aga palun. Telli hinnapakkumine siit

Koolitaja-Katrin_Aedma-2007



Neli isiksuse tüüpi reeglitele allumise järgi

Trüki Saada link

Bookmark and Share

Neli isiksuse tüüpi reeglitele allumise järgi. Milline oled Sina? 4-types

Inimesed reageerivad reeglitele (igasugused õpetused) erinevalt ja selle järgi saab eristada nelja inimtüüpi väidab Gretchen Rubin.

Neid tüüpe mõistes on võimalik luua struktuure, mis aitavad neil inimestel tulemusi saavutada, olla motiveeritud ja õnnelikud. Inimene peab tegema tööd, mis sobib tema isiksuse vajadustega.

Küsi endalt 2 küsimust selle kohta, kuidas reageerid reeglitele – välimistele – neile, mis teised panevad ja sisemistele – neile, mida ise endale paned. Seejärel analüüsi, millisesse kategooriasse kuulud.

? Kuidas ma reageerin välimistele reeglitele? Seadused, liiklusmärgid, abikaasa "soovitus"; tööalased tähtajad, arsti ettekirjutused, ühiskonna reeglid ehk sotsiaalsed ettekirjutused.

? Kuidas ma reageerin sisemistele reeglitele? Uusaasta lubadus, mille olen endale andnud; otsus treenida rohkem; tegevused ja tähtajad enda loodud projektidele (kirjutada raamat, istutada aias lilli jms).

Eelnevat silmas pidades, kaalu, kas tunned end mõnes neist kategooriates ära.

 

1. Alluja – allub reeglitele st aktsepteerib reegleid, kas väljastpoolt või seestpoolt. Alluja (Järgija) hoiab kinni tähtaegadest, järgib arsti korraldusi, hoiab uusaastalubadusi.

2. Küsija – paneb reeglid küsimuse alla ja aktsepteerib neid ainult siis, kui neil on tema jaoks mõte. Vastavalt oma otsusele kas nad siis järgivad või ignoreerivad reegleid.

3. Mässaja – eirab reegleid nii väliseid kui siseseid. Nad on kontrolli vastu. Nad mässavad kõigi reeglite vastu ja pigem teevad hoopis vastupidi.

4. Kohustuja – osaline kohustuste täitja, kes aktsepteerib väljastpoolt reegleid, kuid ei taha järgida endale kehtestatud reegleid. Ei oska teistele öelda “EI!”

 

Mida võiks neist tüüpidest teada? Kuidas neid motiveerida? Kuidas nendega koostööd teha?

 

1. Alluja – allub reeglitele st aktsepteerib reegleid, kas väljastpoolt või seestpoolt. Alluja (Järgija) hoiab kinni tähtaegadest, järgib arsti korraldusi, hoiab uusaastalubadusi.

Motiveerib saavutamine ja sellega seotud soe tunne. Soovib täpselt teada reegleid ja mida temalt oodatakse. Ei talu kellegi süüdistusi. Soovib vältida vigu ja ei taha teisi alt vedada sh iseennast. Otsib ise reeglite alt veel nn nähtamatuid reegleid, mida täita ja see meedib talle. Alluja ärkab hommikul ja mõtleb: “Mis mul täna päevakorras ja tegemiste nimekirjas on?” Temaga töötades kehtesta reeglid, anna ette juhendid ja selgita, mida ootad. Ei pea neid väga innustama, pikalt selgitama ja kontrollima. On kohusetundlikud ja täidavad endale võetud kohustuse. Allujad võivad olla paranoilised, sest nad ei saa reeglit rikkuda, seega püüavad nad iga hinnaga seda järgida. Võivad olla halvatud olukorras, kus ei ole reegleid. Vahel aga loovad sellises olukorras reeglid endale ise ja neid järgides saavad edasi tegutseda. Allujatel on väga selge ettekujutus, millised inimesed peavad olema ja kuidas nad peavad käituma ning neil puudub sümpaatia nende vastu, kes ei vasta nende ettekujutusele nn õigest inimesest.

 

2. Küsija paneb reeglid küsimuse alla ja aktsepteerib neid ainult siis, kui neil on tema jaoks mõte. Vastavalt oma otsusele kas nad siis järgivad või ignoreerivad reegleid.

Motiveerib põhjuse mõistmine. Peavad saama võimaluse ise otsusada, et tegevusel on mõte. Ei allu reeglitele, millega nad ei nõustu ja mis tunduvad neile juhuslikud. Nad peavad aru saama, miks midagi tehakse ja küsivad alati miks, miks, miks. Kui nad ei näe asjal mõtet, ei pruugi nad seda ütelda. Nad lihtsalt ei täida korraldust ja kõik. Võivad olla halvatud, kui puudub piisavalt informatsiooni või saavad liiga palju poolt- ja vastuargumente. Võib olla väga tüütu Küsijaga töötada, sest ta kogu aeg aina küsib. Ka tema enda jaoks on see vahel väsitav, et tal on nii suur vajadus kõigest aru saada ja endale tõestada, et see, mida ta teeb, on õige asi.

 

3. Mässaja - eirab reegleid nii väliseid kui siseseid. Nad on kontrolli vastu. Nad mässavad kõigi reeglite vastu ja pigem teevad hoopis vastupidi. Midagi tehes võivad olla kodeeritud mõttest: “Ma veel näitan sulle!”, “Vaata mind!”, “Sa ei saa mind muuta!”, “Ma teen seda ainult selle pärast, et ma Sind armastan!”, “Ma teen seda selle pärast, et MINA tahan seda teha, mitte selle pärast, et sina tahad, et ma seda teeks!”

Motiveerib hetkeline iha millegi järele ja vabaduse tunne. Kui palud neil midagi teha, teevad nad pigem vastupidi. Ütle neile, et sa ei usu, et nad millegagi hakkama saavad ja küll nad siis näitavad sulle, et saavad! Juba kiuste! Mässaja ärkab hommikul ja mõtleb: “Mida ma täna teha tahaks?” Nad suudavad mõelda “out of the box”, teha asju, mida teised ei suuda või isegi ei kujuta ette, et võiks teha, sest nad on mässajad. Kui nad saavad teha, mida nad tahavad teha, on nad oma tegevusega väga hõivatud ja pühendunud. Võib olla väga raske töötada inimesega, kes ei taha seda teha, mis sina tahad, et ta teeks ja suure tõenäosusega teeb just vastupidist. Mässajatel endal on raske saada hakkama sellise mässumeelsusega, mis neil on, sest iga kord, kui nad kasvõi ise endale mõne reegli panevad või soovivad muuta harjumusi, hakkavad nad ise enese pandud reegli vastu võitlema, sest nad ei kannata kontrolli, isegi mitte enesekontrolli.

 

4. Kohustuja – osaline kohustuste täitja, kes aktsepteerib väljastpoolt reegleid, kuid ei taha järgida endale kehtestatud reegleid. Ei oska teistele öelda “EI”.

Motiveeritud välimisest vastutusest ja ei taha kedagi alt vedada. Alluvad hästi välimisele juhendamisele, coachimisele, tähtaegadele ja ülesannetele, mis on teiste poolt ette antud. Kohustuja ärkab hommikul ja mõtleb: “Mida minult täna oodatakse?”. Nendega on lihtne töötada. Nad teevad, mis neile öeldakse. Ja nad ei ole ise selle üle õnnelikud, sest nad kogu aeg rahuldavad teisi unustades ära ennast. Kuid see on neil loomuses ja seetõttu on nad väga ohustatud läbipõlemisest. Nad sunnivad end täitma teiste antud kohustusi, ei oska öelda EI ning seega ei võta aega iseenese jaoks ja taastumiseks. Nad ei tee enamasti asju, mida neile ette ei öelda või mida ei kontrollida. Eneseinitsiatiiv madal ja iseõppimise võime samuti.

 

Mõned näited

Alluja peatub väikeses mahajäätud linnas STOPP märgi juures ka kell 03:00. Sama teeb Kohustuja. Küsija otsustab, kas on ohutu peatuda. Mässaja sõidab peatumata edasi.

 

Alluja saab treenida koos treeneriga või üksinda. Küsija teeb seda vaid siis, kui ta arvab, et see on mõistlik. Mässaja ei tee ei üht ega teist, sest ainuüksi asjaolu, et tal on märkmikus kirjas kohtumine või midagi tema tegemiste nimekirjas, tekitab temas vajaduse mitte kuuletuda. Kohustuja võib treenida kui on treeneriga kokku lepitud, kuid iseseisvalt end treenima ei saa sundida.

 

Üks neljast tüübist näitab ära Sinu kalduvuse, sest keegi meist ei aktsepteeri või ignoreeri 100% kõiki reegleid. Mõnel inimesel on end raske ära tunda, kuid üllatavalt paljud leiavad end kiirelt ühest või teisest kategooriast. Ükski tüüp ei ole parem või halvem. Iga tüübil on oma plussid ja miinused.

Vabatõlge artiklist, millele on lisatud motiveerimise osa teooria autori Gretchen Rubin kõnest TED-i konverentsil: The 4 Ways to Successfully Adopt New Habits. 

Dim lights Embed Embed this video on your site

 

Kõne sõnum: õnne aluseks on harjumused. Kui muudame oma harjumusi, muudame oma elu. Harjumused ja nende loomine on sõltuvuses meie loomulikust reeglitele allumise tüübist.

Nelja tüübi nimetused on artiklis tõlgitud nii, et need eesti keeles kõige enam sisule vastaks (Upholder – Alluja/ Järgija, Questioner – Küsija/ Rebell – Mässaja, Obliger – Kohustuja).

 

Smile Eneseanalüüsi ja motivatsioonikoolitused

Viimati uuendatud 13. oktoober 2015
 

Erakonsultatsioon

Oled segaduses ja mures? Otsid lahendust?

Soovid personaalset,

professionaalset ja

konfidentsiaalset abi? 

Küsi lisa ja lepi kokku coaching

Koutsimine-Katrin_Aedma

BLOGI

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Seitsmes päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, kizi, kuninglikku näomassaaži ja peamassaaži. Pakuti võimalust istuda ka aurikapis või täpsemini öeldes termokotis, kuid kuna õues nagunii pea 40 kuumakraadi, ei... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 6

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kuues päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, Kati Bastit ja kuninglikku näomassaaži (Royal facemassage). Võrratu enesetunne! Devika ei silita ega hellita. Ta teeb tõsiselt tööd - pigistab punkte, liigub keha peal... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Viies päev. Täna nautisin massaaži ja kizi. Kizi on kuumade pitsatitega tupsutamine ja masseerimine. Kizi aitab organismist jääkaineid välja viia. Tupsikuid hoitakse kuuma aluse peal ja siis võetakse neid sealt ja... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 4

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Neljas päev. Vaata videost, milline see ravi on: Ajurveeda Kati basti Täna oli menüüs massaaž ja Kati Basti.   [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 3

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kolmas päev.  Juuksed on siiani natuke õlised. Sellised armsalt lainelised, sest tänane meeldivalt lõhnav mandliõli, ei soovinud kohaliku Shikakai seebiga kuidagi juustest ära tulla. Vaatasin, et tulemus oli nii kena, ... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Täna käisin taas SHURUT ayurveedas massaažil. Sedapuhku siis massaaž + shirodara. Shirodara on selline ajurveeda massaaži juurde kuuluv ravi, mille ajal lastakse seljal lamava inimese laubale  pea kohal rippuvast metallkopsikust peene joana sooja õli voolata. Kopsikut liigutatakse... [Loe edasi...]