prev
next

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

Kuidas koostada konverentsi presentatsiooni? 10 soovitust

Trüki Saada link

Bookmark and Share

esitlus Kui lähed esinema, siis esiteks - oska seda teha tehniliselt st tea, kuidas esineda, teiseks vaata, et Sul oleks tasemel abivahendid. Kolmandaks vaata, kuidas Sa ise välja näed, kuid... siinkohal tahaks tegeleda punktiga 2 - sinu slaidiesitlus.

Olles teemat õpetanud üle 10 aasta ja külastades igal aastal vähemalt 10. erinevat koolitust, konverentsi nii Eestis kui välismaal, pean ütlema, et olen sadu esitlusi näinud - mõned neist imelised, mõned nii halvad, et olen lahkunud. Miks peaksin oma aega kulutama halva esitluse peale? Kõige piinarikkam on aga see, kui teema on fantastiliselt huvitav, esineja ka tore, kuid tema slaidiesitlus toob minus välja kriitilise professionaali, kellega koos on väga raske istuda, kui ma ei ole konsultandi või koolitaja rollis.

 

Selleks, et slaidiesitlus oleks asjalik, annan mõned vihjed. Ehk on abiks.

1) Vähem on rohkem. Üks jubedamaid asju on see, kui esineja alustab teemat teatades, et tal on väga pikk slaidiesitlus ja ta peab selle kiiresti läbi võtma. Pigem olgu esitlus lühike, kui pikk. Arvesta umbes 2 minutit slaidi kohta. Kui aga oled suur jutustaja, siis korruta see aeg kahe või kolmega. Esitluse loogiline struktuur on väga oluline. Mida loogilisem oled, seda vähem on Sinu esitluses juhuslikku ja ebavajalikku, mis sööb ära Sulle eraldatud aja. Juhul kui oled esinemas ja näed, et aeg saab otsa, siis pigem jäta mõni slaid näitamata, kui tormad. Arvesta, et kiirrongi aknast vaadates ei suuda me meelde jätta, mida nägime... Halasta kuulajatele.

 

2) Mäleta, milleks esitlust vajad. Kui hakkad esitlust koostama, siis kõigepealt mõtle, mis on selle eesmärk. Esitlus peab toetama esinemist, sõnumi edasi andmist. Esitlus aitab Sul meenutada seda, millist ja millal peaksid rääkima. See on Sinu spikker, kuid avalik spikker. Tee see siis ikka kaunis.   

 

3) Kasuta esitluses läbivalt sarnast stiili. Sarnased pildid, 1-2 kirjastiili. Läbivalt suuri tähti kasutada ei tohi. Erandiks on pealkiri. Punkti loendite ja slaidi viimase lause lõppu ei panda. Mida vähem on slaidil nn müra, seda parem. Proovi kirjutada maksimaalselt 6 rida slaidile ja see ei tähenda, et pead kirbukirja kasutama, et rohkem mahuks. Ei! Tuleb lihtsalt lühendada. Ja käänded, pöörded olgu samad. Näiteks:

Hea esineja:

* teab, mida kuulajaid temalt ootavad

* räägib piisavalt valjult, kuid ei karju

* moduleerib häält, on ilmekas

* paneb tähele, mis saalis toimub

* lõpetab õigeaegselt

 

4) Kasuta pilte ja klippe. Üks pilt võrdub tuhat sõna, ütleb hiina vanasõna. Esitlus peab aitama sõnumit inimesteni viia ja neil vajalik meelde jätta. Kasuta armsaid või koledaid pilte, kasuta emotsioone, niisama lihtsad asjad ei ole abiks info edastamisel ja meelde jätmisel.

otse_kümnesse Kass-tibu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) Vähem efekte ja vigureid. Oluline, et esitlus toetab teemat ja sõnumit. Sa ei pea näitama, mida kõike suudad PowerPointis või mõnes teises programmis teha. Efektid on vahvad, kuid kui nad kuulaja tähelepanu teemalt ära viivad, siis oled teinud väga nigela esitluse.

 

6) Kasuta esitlust teadlikult enese reklaamiks. Esitluse alla footerisse pane oma nimi või sõnum, mida soovid, et kuulajad mäletaksid. Tee endale ikka reklaami ja lisa kontaktid viimasele slaidie, mis inimestele kauem silme ette jääb. Arvesta, et kui inimesed saavad slaidid prinditult, võiks Sinu kontaktid igal lehel väheses ulatuses silma jääda. Näiteks on footeris mitte Sinu nimi vaid meiliaadress, mis sisaldab nime: E-mail on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sisse lülitatud . Kole ka, kui peale Sinu esitlust inimesed ei tea, keda nad kuulasid. Paljud kurdavad halva mälu üle. Aitame siis asju meeles hoida, eks.

 

7) Tee huvitav esitlus. Igavat esitlust ei taha ka Sina ise kuulata. Esitlus olgu huvitav ja seda huvitavam ja seda tempokam, mida unisemad või rahutumad on inimesed. Kui oled hommikul esimene, viimane enne või esimene peale lõunapausi, viimane enne ürituse lõppu, siis mõtle hoolega, milline peab olema Sinu esitlus, et tähelepanu võita ja hoida. Räägi põnevaid lugusid, kasuta metafoore. Tasakaalusta tekst ja esitlus.

 

8) Ära loe maha! Hullemat asja ei saa olla! Usu, inimesed oskavad lugeda ja loeme me kiiremini kui räägime, seega, kui Sina jõuad oma lugemisega lõpule, on inimesed Sinu teksti lugenud juba  korda :) Siiski, on erandeid. Nimelt on vahel vaja ka maha lugeda. Kui näed, et ruum on suur, inimesed on väsinud ja vahemaa suur. Küsi. Inimesed ütlevad ise, mida nad soovivad. Näita, et hoolid.

 

9) Kaasa inimesi ja vasta küsimustele! Ära esine üksi ja endale. Esita inimestele küsimusi, õpi neid kaasama. Arvesta esitluse aja sisse aeg küsimusteks. Mida lühem on Sinu esitlus, seda paremini pead oskama küsimusi juhtida. Teavita kohe esitluse alguses, millal ja kuidas küsimusi vastu võtad - kas peab käega märku andma, kas küsida tohib esinemise vahele või on selleks eraldi aeg planeeritud esitluse lõpus. Kui vähegi võimalik on, siis lase küsida kasvõi 2 küsimust ja vasta lühidalt. Ära unusta end lobisema. Küsimused annavad meile teada, kas oleme ehk midagi kehvasti selgitanud või rääkimata jätnud. Küsimise võimalus aitab luua kontakti kuulajatega ja annab tunde, et neist hoolitakse.

 

10) Kontrolli kas esitlus töötab. Kontrolli enne esitlust, et esitluses olevad pildid ja videod töötavad. Halb üllatus nii Sulle kui ka vaatajatele/ kuulajatele on see, kui pildid on esitluses kadunud või videod ei hakka tööle - puudub vastav programm või näiteks hääl. Kui juhtub, et esitlus on vigane, pilte pole, videod ei hakka tööle, siis väldi pikalt vabandamist. Lahenda kiirelt olukord ja tee nii nagu kõik oleks nagu peab. Ei tohi hakata süüdistama korraldajaid, eelmist esinejat või kedagi teist. Tark esineja mõtleb alati sellele, mida ta teeb siis, kui elektrit ei ole, esitlus ei tööta, videod ei mängi. Mõtle ette alternatiivsed lahendused.

Edukat esinemist!

***

Kui artikkel meeldis ja tahad lisa lugeda, siis igasuguseid huvitavaid nõuandeid leiab järgnevatest raamatutest.

Avalik_esinemine. Osalejate kaasamine Avalik_esinemine_Esinemishirm Avalik_esinemine_Lugude jõud ja kasutamine

Huvitavad ja arendavad raamatud!

Smile Avaliku esinemise raamatud

Smile Avaliku esinemise koolitused

Smile Esitlusmaterjali kujundamise ja koostamise teenus

Viimati uuendatud 06. aprill 2014
 

Erakonsultatsioon

Oled segaduses ja mures? Otsid lahendust?

Soovid personaalset,

professionaalset ja

konfidentsiaalset abi? 

Küsi lisa ja lepi kokku coaching

Koutsimine-Katrin_Aedma

BLOGI

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Seitsmes päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, kizi, kuninglikku näomassaaži ja peamassaaži. Pakuti võimalust istuda ka aurikapis või täpsemini öeldes termokotis, kuid kuna õues nagunii pea 40 kuumakraadi, ei... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 6

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kuues päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, Kati Bastit ja kuninglikku näomassaaži (Royal facemassage). Võrratu enesetunne! Devika ei silita ega hellita. Ta teeb tõsiselt tööd - pigistab punkte, liigub keha peal... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Viies päev. Täna nautisin massaaži ja kizi. Kizi on kuumade pitsatitega tupsutamine ja masseerimine. Kizi aitab organismist jääkaineid välja viia. Tupsikuid hoitakse kuuma aluse peal ja siis võetakse neid sealt ja... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 4

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Neljas päev. Vaata videost, milline see ravi on: Ajurveeda Kati basti Täna oli menüüs massaaž ja Kati Basti.   [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 3

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kolmas päev.  Juuksed on siiani natuke õlised. Sellised armsalt lainelised, sest tänane meeldivalt lõhnav mandliõli, ei soovinud kohaliku Shikakai seebiga kuidagi juustest ära tulla. Vaatasin, et tulemus oli nii kena, ... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Täna käisin taas SHURUT ayurveedas massaažil. Sedapuhku siis massaaž + shirodara. Shirodara on selline ajurveeda massaaži juurde kuuluv ravi, mille ajal lastakse seljal lamava inimese laubale  pea kohal rippuvast metallkopsikust peene joana sooja õli voolata. Kopsikut liigutatakse... [Loe edasi...]