prev
next

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

Milline on minu bioloogiline vanus?

Trüki Saada link

Bookmark and Share

Ilmus Sõnumilehes 30.03.2004. Autor: Leonti Kährik, Sotsiaal-Humanitaarinstituudi professor

Kuidas selgitada, kui vana ma siis ikkagi olen?

Vaatamata passis seisvale sünniaastale oleks ehk kasulik teada, kui vana keha tegelikult on, ehk hinnata oma biovanust. Sellele elulisele küsimusele vastamiseks on palju erinevaid teste, alljärgnev põhineb saksa psühholoogi ja terviseuurija Anton Stangli ning Sankt-Peterburgis tuntud tervisliku eluviisi propageerija Viktor Belovi töödel.

Silmade test
Võtke seesama tekst, mida praegu käes hoiate ja püüdke silmi pingutamata lugeda, tuues teksti silmadele nii lähedale kui võimalik. Mõõtke see vahemaa.
21aastane, kes prille ei kanna, on võimeline pingutuseta lugema ajalehte, kui see on 10 cm kaugusel silmadest.
40aastasel on see vahemaa juba ca 20 cm.
60aastasel võib pingutuseta lugemiskaugus ulatuda ühe meetrini.
Vanuses 21–40 a. nõrgeneb nägemisteravus keskmiselt 5 mm ühe eluaasta kohta, vahemikus 40–60 a. aga juba 3 cm iga aasta kohta. Need arvud ei kehti lühinägelike kohta.
Näide 1
Inimene on 25aastane, ajalehe ja silmade vahemaa on 40 cm. Milline on aga silmade biovanus?
Antud juhul tuleb nullpunktiks võtta 10 cm kui 20aastase normaalne nägemiskaugus. Seega: 40 (mõõdetud nägemiskaugus) – 10 (nullpunkt) = 30; 30 x 0,5 (nägemisteravuse nõrgenemine aasta kohta) = 15; 25 + 15 = 36. Inimese silmade biovanus on 36 aastat.
Näide 2
Oletame, et inimene on 41. ja 60. eluaasta vahel ja pingutuseta lugemiskaugus on tal 60 cm. Kui vanad on tema silmad?
Sel juhul tuleb nullpunktiks võtta 20 (40aastase bioloogiliselt normaalne nägemisteravus). Tehted: 60 – 20 = 40; 40: 3 (nägemisteravuse nõrgenemine ühe aasta kohta antud vanusevahemikus) = ümmarguselt 13; 40 + 13 = 53. Silmad on 53aastased.

Tasakaalutest
Seiske sirgelt, silmad kinni, käed õlgade kõrgusel sirutatud kõrvale. Seistes ühel jalal, kõverdage teist jalga (nagu tahaks kannaga puudutada tuharat) ja mõõtke, mitu sekundit suudate tasakaalu hoida. Sama korrake teise jalaga ja siis võtke kahe katse keskmine aeg.
20–25aastased suudavad tasakaalu hoida 30 sekundit ja enam, aga kui tasakaalu suudetakse hoida 5 sekundit ja alla selle, siis on tegemist juba ättide ja memmedega.
Pärast 25. eluaastat hakkab võime hoida tasakaalu vähenema keskmiselt 2,5 sekundit eluaasta kohta. Võime hoida tasakaalu 30 sekundit võib võtta nullpunktiks, millest lähtudes saab igaüks arvutada oma bioloogilise vanuse.
Näide 1
Inimene suutis tasakaalu hoida 15 sekundit. Siis: 30 – 15 = 15; 15 x 2,5 = 37,5. See tähendab, et inimese bioloogiline vanus on 37–38 aastat.
Näide 2
Inimene suutis tasakaalu hoida 10 sekundit. Siis: 30 – 10 = 20; 20 x 2,5 = 50. Tuleb tõdeda, et keha on 50aastane.
Reaktsioonikiirus
Seiske sirgelt, käed rinna kõrgusel ette sirutatud, peopesadega vastakuti. Nüüd tuleb kutsuda abiline, kes võtab joonlaua, hoiab seda vertikaalselt 2 cm (paremakäelise!) peopesa servast sissepoole, kusjuures joonlaua 0märk paikneb peopesa allservaga ühel tasapinnal. Mõttekas on see 0-märk nõrga kriipsukesena kanda üle ka seinale, et hiljem oleks lihtsam mõõta. Nüüd laseb abiline ootamatult joonlaua lahti ja testitava ülesanne on see joonlaud võimalikult kiiresti kinni püüda. Selle punkti, kus joonlaud haarata õnnestus, fikseerib jällegi abiline. Nüüd tuleb mõõta vahemaa nullpunkti ja joonlaua kinnihaaramise punkti vahel.
Vahemaa 12 cm vastab vanusele 20 aastat. Iga järgnev sentimeeter annab juurde keskeltläbi 3 aastat.
Näide
Joonlaud jõudis langeda 24 cm. Siis: 24 – 12 = 12; 12 x 3 = 36; 20 + 36 = 56. Reageerimiskiiruse järgi on inimene 56aastane.

Naha vanus
Haarake parema käe kahe sõrmega vasaku käe seljalt tükike nahka, venitage seda 5 sekundit, kuni veidi valus hakkab ja laske siis lahti. Mõõtke sekundites, kui palju aega kulub naha siledakstõmbumiseks ja võrrelge järgneva tabeliga:
5 sekundit või vähem – kuni 45aastane;
6–15 sekundit – ümmarguselt 60aastane;
16–55 sekundit või üle – 70aastane või üle selle.
Mitte kogu keha ei vanane ühtlaselt, palju sõltub inimese eluviisist, töö iseloomust, põetud haigustest. Seetõttu objektiivsema tulemuse saamiseks tulebki sooritada mitu testi ja arvutada keskmine tulemus. Oletame, et saime testidest sellise numbriterea: 40 + 40 + 55 + 50 = 185; 185: 4 = 46,25 ehk ümardatult 46 aastat.

Kui bioloogiline vanus ületab oluliselt sünniaasta põhjal arvutatu, tuleks kriitiliselt üle vaadata oma senine elustiil ja selles üht-teist kiiresti muuta.

Smile Temaatiline lisa inglise keeles

Smile Huvitavad artiklid

Smile Temaatiline koolitus: Hõivatud, kuid heas vormis ja õnnelik!

Viimati uuendatud 04. jaanuar 2009
 

Erakonsultatsioon

Oled segaduses ja mures? Otsid lahendust?

Soovid personaalset,

professionaalset ja

konfidentsiaalset abi? 

Küsi lisa ja lepi kokku coaching

Koutsimine-Katrin_Aedma

BLOGI

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Seitsmes päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, kizi, kuninglikku näomassaaži ja peamassaaži. Pakuti võimalust istuda ka aurikapis või täpsemini öeldes termokotis, kuid kuna õues nagunii pea 40 kuumakraadi, ei... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 6

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kuues päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, Kati Bastit ja kuninglikku näomassaaži (Royal facemassage). Võrratu enesetunne! Devika ei silita ega hellita. Ta teeb tõsiselt tööd - pigistab punkte, liigub keha peal... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Viies päev. Täna nautisin massaaži ja kizi. Kizi on kuumade pitsatitega tupsutamine ja masseerimine. Kizi aitab organismist jääkaineid välja viia. Tupsikuid hoitakse kuuma aluse peal ja siis võetakse neid sealt ja... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 4

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Neljas päev. Vaata videost, milline see ravi on: Ajurveeda Kati basti Täna oli menüüs massaaž ja Kati Basti.   [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 3

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kolmas päev.  Juuksed on siiani natuke õlised. Sellised armsalt lainelised, sest tänane meeldivalt lõhnav mandliõli, ei soovinud kohaliku Shikakai seebiga kuidagi juustest ära tulla. Vaatasin, et tulemus oli nii kena, ... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Täna käisin taas SHURUT ayurveedas massaažil. Sedapuhku siis massaaž + shirodara. Shirodara on selline ajurveeda massaaži juurde kuuluv ravi, mille ajal lastakse seljal lamava inimese laubale  pea kohal rippuvast metallkopsikust peene joana sooja õli voolata. Kopsikut liigutatakse... [Loe edasi...]