Vasta alati, vasta lühidalt 10. juuni 2008 Autor: Agne Narusk Artikli püsiviide http://www.epl.ee/majandus/432049, ilmus Eesti Päevalehe Ärilehes Kas teadsite, et suurtähtedega kirjutatud e-kiri tähendab karjumist? Või et pole hea toon saata ülipikki sisutuid meile ning lisada mahukaid faile? Kui ei teadnud või kahtlesite, on paras aeg rannakotti pista mõnusalt käepärane raamatuke "Virtuaalse suhtlemise kultuur. Mida ma peaksin teadma meilietiketist?", mille on kokku pannud koolitaja Katrin Aedma. E-kirja eelised Alati on oht, et kirja saaja (või osa saajatest) mõistab sind valesti ning loeb välja sootuks midagi muud, kui sina öelda tahtsid. Aga on ka mõned selged e-kirja eelised: sõnumi sisu saab vajaduse korral hiljem uuesti üle lugeda; kirja saaja võib seda lugeda talle sobival ajal ja kohas; pole suuri väljaminekuid; e-kiri jõuab alati kohale, kui ei jõua, võib uuesti saata; kirja saab arhiveerida ja vajadusel tõendusmaterjalina esitada. Mõned põhitõed Ava iga e-kiri vaid üks kord ja tee sellega, mis vaja.
Vasta alati 24 tunni jooksul.
Emotsionaalsete kirjade puhul järgi 24 tunni reeglit – kirjuta kiri valmis, salvesta, ava 24 tunni pärast uuesti ja korrigeeri.
Ole ettevaatlik lühendite ja slängiga.
Enne kui teed järeldusi, kontrolli, kas sinu kiri on üldse adressaadini jõudnud. Ning veel: "Kui kolm inimest räägivad toas juttu, siis üks, kes kõnet alustab, on FROM; teine, kelle poole ta pöördub, on TO; kolmas, kes nende juttu kõrvalt kuulab, on CC, ning ukse taga hiilija on BCC. Millised reeglid kehtivad tavasuhtluses? CC-l ei ole ilus FROM-i ja TO jutule vahele segada ja kui ta seda tõesti peab tegema, siis ainult viisakal moel, eks. BCC-l ei ole ilus pealt kuulata?
Muidugi ei ole ilus, seda enam, et keegi kolmest toas olijast teab, et ukse taga kuulatakse, ja muudkui edastab infot. Või on igal toas olijal oma BCC eri uste taga nagu Hispaania "seebikates". No ja kui nüüd BCC ukse tagant välja kargab ja sõna sekka ütleb (ehk siis saadab meili TO-le), siis on tüli majas, sest TO ei teadnud, et FROM on saatnud meili salakoopiana BCC-le."
Selle lõiguga illustreerib koolitaja Katrin Aedma tõika, et enne kirjale vastamist tasub uurida, millisele väljale on pandud sinu nimi.
|