prev
next

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

MEIE RAAMATUD

Raamat ostetud?

Koolitaja-Katrin_Aedma-Kadriorus

Mina ja mehed FB-s

KONTAKT

Katrin Aedma

+47 4178 6999

+372 5132 444

katrin.aedma (ät) gmail.com

Siin võib olla Sinu reklaam.

Küsi pakkumist!

TELLI KOOLITUS!

Soovid koolitust?

Aga palun. Telli hinnapakkumine siit

Koolitaja-Katrin_Aedma-2007



Katkendid - lugude kasutamine

Trüki Saada link

Bookmark and Share

Katkendid raamatust: Avalik esinemine. Lugude jõud ja kasutamine.

Iga hea esineja kasutab lugusid, et oma sõnum mõjukalt kuulajateni viia. Lugude kasutamine peab olema teadlik tegevus. Kõik lood on Sinus eneses olemas – Sina oled lugu. Minuga koos õpid, kuidas lugusid teadlikult kasutada!

Kord küsis vana koer kutsikalt, miks ta pidevalt oma saba taga ajab. "Aga teised koerad ütlesid, et õnn on sabas", vastas kutsikas. Vana koer jäi mõtlikuks ja lausus siis: "Jah, neil on õigus, õnn asub tõesti sabas. Kuid sul pole mõtet seda taga ajada, see on sinuga koguaeg kaasas..."

Edasi saab lugeda raamatust...

***

Kui müüdid räägivad mõnest väidetavalt tõestisündinud loost, siis muinasjutt on teadlikult väljamõeldisele rajatud või meelelahutuslik jutustus, mis ei pruugi arvesse võtta ei loogikat, loodusseadusi ega kindlat ajaloolist keskkonda. Muinasjutu taotlus pole otseselt kujutada tõepäraselt ühtki looduse ega ühiskonnaelu seika, vaid pakkuda kuulajatele meelelahutust.

***

Ülesanne

Kirjuta muinasjutt. Mõtle teemale ("peateema"), mis vajab lahendust. See võib olla pereprobleem (info liikumine, laste ja vanemate omavaheline suhtlemine, koera pissitamine, kassi liivakasti tühjendamine vms), töökollektiivis lahendust vajav olukord (hilinemine, ebaviisakus, uus töötaja vms).

Et lugu oleks lihtsam lugu kirjutada, siis siit sulle abistavad küsimused:

***

Põhimõtted naljalugude kasutamisel

1. Väldi usu ja rahvuse teemalisi nalju

2. Väldi seksistlikke nalju

3. Kui tead osalejate nimesid, siis ära kasuta neid oma jutus

4. Nalja võid alati teha enese, kuid mitte teiste üle

5. Õpi esitama kahekõnesid: eri tegelastel peaks olema ikka erinev hääl.

6. Kasuta rollide muutmisel abivahendeid, mida saad kiiresti vahetada – parukad, maskid, käpiknukud jms.

***

Turunduses on tavapärane, et müüvad isiklikud lood. Seetõttu tuleb igal esinejal mõelda, kuidas saaks ta oma sõnumit isikliku looga jõustada – kuidas sai temast see, kes ta on täna, miks peaksid kuulajad teda kuulama ja järgima, miks tema sõnum üldse oluline on jms.

***

Kuidas minust esinemisõpetaja sai? Olen olnud aktiivne raamidest väljas multitalent juba väikesest peale – oskan palju asju, kuid mitte midagi liigselt põhjalikult. Kui oli vaja salmi lugeda, klaverit või kitarri mängida, etelda või laulda, siis oli Katrin ikka see, kes oskas, tahtis ja tegi.

Kooli ajal tõstis minus pead protest ja tegin ainult seda, mis tundus mulle hea ja õige. Kui õpetajale see ei meeldinud, siis lahkusin mängust ja see oli minu viis end kehtestada. Laulutunnis laulsin ainsana teist häält, koolivormi ei kandnud. Sain isegi direktori käskkirja selle eest, et ma loobusin laulukoorist ja ei aidanud kooli esindada...

 

Kuid kuidas ma oleks saanud, kui pidime enda vanuses laulma nii totakat laulu, nagu "Noorus on ilus aeg, noorus ei tule iial tagasi..."

Täiskasvanuna oli mul võimalus esineda just siis, kui mulle sobis ja teemadega, mis meeldisid. Lugesin palju, osalesin üle maailma nii paljudel koolitustel, kui võimalik, et end arendada ja veelgi paremini vallata nii teemasid, mida koolitan, kui ka esinemis- ja koolitamistehnikaid.

 

Ma ei tea, kas minust olekski professionaalne esineja ja koolitaja saanud, kui ma ei oleks end Eesti Energia ühe juhina ületöötamise tagajärjel nii korralikult läbi põletanud, et võtsin vastu pakkumise koondamiseks. Mu silm tõmbles, köhisin ülepingest, veetsin ööd tööd tehes, hommikul sõitsin taksoga korra koju, et pesta, uued riided selga panna ja uus soeng teha... Ma ei maganud, ma ainult töötasin.

Minu enese loodud uues struktuuris kadus minu ametikoht... Ja siin ma nüüd siis olen – koolitan sel teemal, mis mulle meeldib. Esinen nii, nagu mulle meeldib esineda ning jagan oma mõtteid raamatutes kõigi nendega, kes tahavad saada paremaks, olles kindel, et nad juba praegu on suurepärased!

 

Õpetan, kuidas hoida individuaalsust, arendada olemasolevaid andeid, vältida matkimist ja disainida oma stiil. Minu arust on iga inimene andekas ja fantastiline looduse looming. On vaid vaja seda mõista, avastada anded, end armastada ja arendada. Just nii, nagu ma teen tööd enesega, teen tööd ka teistega. Aitan neil professionaalselt end leida, armastada, austada ja arendada.

***

Kujuta ette, et oled seltskonnas. Iga liige saab kaks minutit enese tutvustamiseks ja tutvustamine hakkab pihta. Kujuta ette enesele tuttav seltskond ja viis, kuidas need inimesed seda kahte minutit kasutavad. Kes räägib ainult tööst, kes iseenese saavutustest, kes maailma parandamisest, kes sellest, ta ei oska enese kohta mitte midagi öelda. Kaks minutit väärtuslikku aega on raisatud, kui me ei oska rääkida omaenese lugu nii, et see oleks lühike, lööv ja sisukas.

 

Meil kõigil võiks olla valmis enese lugu, lühike liftikõne, mida siis vastavalt ürituse iseloomule eelnevalt kärbime ja muudame, rõhutades just seda, mis antud juhul kõige olulisem. Kui oleme näiteks tööotsingutel või püüame leida investeeringuid, siis mainime ära just selle, kui oleme valmis elukaaslast leidma, siis selle...

Milline tulemus täpselt on, ei saa ennustada, just nii, nagu me ei tea, kuidas mõjutab ümbrust ja veeelu lainetus järveveel, mis tekkis vette visatud kivikesest. Kivike on otsus, mis muudab järgnevat ja millest tuleneb hulk järjestikkuseid sündmuseid.

Õnneks saame suures osas ette aimata, mis toimuma hakkab. Seetõttu on kasulik evida "oma lugu", seda vastavalt olukorrale kohandada ja osata suurepäraselt rääkida.

***

Vahel piisab lihtsalt lausest ja sellele eelnevast ja järgnevast sügavamõttelisest tähenduslikust vaikusest...

"On võimatu olla masenduses, kui sul on õhupall," ütles kord karupoeg Winnie Puhh...

***

Luuletuste kasutamisel on palju võimalusi. Kasulik on meelde jätta üldised soovitused ja loovus vabaks lasta – miski ei ole iseenesest vale ega õige. Kõik oleneb olukorrast.

***

Naljalugusid on väga hea kasutada vahepaladeks ja osalejate kaasamiseks. Näiteks kui märkad, et osalejad on juba väsinud ja huvi Sinu esinemise vastu hakkab kaduma, nad kas tukuvad või lobisevad, hüüata reipa häälega: "Aga nüüd, kuna ma näen, et te olete raskest mõttetööst juba väga kurnatud, räägib ruttu keegi meile hästi hea anekdoodi ja siis läheme kohvipausile. Sobib!"

Ole valmis selleks, et rahvas ei jõua nii kiiresti end koguda ja pead esimese anekdoodi ise rääkima.

***

Kuigi klassikaliselt on rahvust või usku pilavad naljad keelatud, võib olenevalt olukorrast neid siiski edukalt kasutada.

***

Lugu võib jutustada peast, kuid võib ka maha lugeda, kui oskad lugeda nii, et hoiad kontakti kuulajatega. Reegel: lühike lugu loe peast, pikk ja numbreid sisaldav tekst loe maha. Tekst peab olema selge ja paber vaid abivahend. Hoia võimalikult palju silmsidet kuulajatega!

See, kust maha loed on samuti oluline. Kui su käes on kulunud ja kortsus paberinarts, ei ole see visuaalselt just eriti ilus vaatepilt.

***

Paljude jaoks, kes on sündinud 70ndatel, on näiteks Juku anekdoodid tuntud ja teada, kuid kui saalis on mõni Juhan? Mõtle, kas riskid Juku-lugusid kasutada.

Õpetaja käsib: "Kõik kes ennast puupeaks peavad, tõusku püsti!"

Keegi ei tõuse.

Lõpuks veab Juku end aegamisi püsti.

"Nii et sina, Juku, arvad, et oled puupea?"

"Seda just mitte, õpetaja, aga justkui piinlik vaadata, et te üksi seisma peate..."

Viimati uuendatud 27. august 2014