prev
next

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

10 nippi, kuidas meilisuhtluses ajaga efektiivselt ümber käia

Trüki Saada link

Bookmark and Share

Ilmus Digitargas 07. jaanuar 2008 ja ajakirjas Naised 09.juuni 2008

Autor: Katrin Aedma

Meil kõigil on aega 24 tundi ööpäevas ja seetõttu on kasulik seda oskuslikult tarvitada. Tihti ei tajuta lühikeste tegevuste summana kaduvat tegelikku aega. Seetõttu tasub pöörata tähelepanu, kui palju kulub aega meilide avamiseks, lugemiseks, vastamiseks, blogides, Skype˙is ja Messengeris suhtlemisele.

 

1. Määra endale konkreetne aeg meilidega tegelemiseks – näiteks üks tund hommikul ja üks tund õhtul.

Selleks et meili saabumisteated sind ei häiriks, on tehniliselt võimalik meili saatmis- ja saamissüsteemi sättida nii, et teateid ei näe või meile kontrollitakse ja võetakse sisse teatud aja tagant. Kui on vaja kiiresti meil kätte saada, saab seda protsessi alati kiirendada.

2. Kustuta koheselt kõik spämm-meilid neid avamata.

Enne kui ise midagi edasi saadad, küsi endalt, kas see on ikka saajale vajalik info. Tänapäevased meilisüsteemid võivad lahterdada rämpskirjad eraldi kausta vastavalt kasutaja soovile (näiteks kaust junk). Samas võib sinna kausta mõnikord sattuda mõni vajalik meil. Vaata enne kausta tühjendamist meili saatja ja pealkiri üle.

3. Ava e-kiri vaid üks kord.

Loe kiri kohe läbi ja tegutse vastavalt endale omases tööstiilis: vastust vajavale meilile vasta; infomeil, mida soovid hoida, tõsta koheselt vastavasse kataloogi; infomeil, mille võtsid teadmiseks, kustuta; delegeerimist vajav meil saada edasi. Väldi ühe ja sama meili avamist korduvalt.

4. Arhiveeri arukalt. Tee vaid mõni lisakataloog, kuhu paned sisu järgi tõeliselt olulised meilid.

Väldi liigset arhiveerimist ja kustuta kõik liigne, mida tõenäoliselt ei vaja või mida on võimalik lihtsasti leida.

5. Saada ise vähem meile, siis saad ka teistelt vähem.

Vähenda inimeste arvu aadressiväljadel, väldi grupimeilide kasutamist ja vastamist kõigile, kes on adressaatideks (reply all). Vahel võib efektiivsem olla hoopis kiire telefonikõne või kohtumine.

6. Emotsionaalsete meilide puhul järgi 24 tunni reeglit – kirjuta meil valmis, salvesta visandite kausta (draft), ava 24 tunni pärast uuesti ja korrigeeri.

Võib eeldada, et nii saad saata ära meili, mida pärast ei pea kahetsema ja hilisem omavaheline kirjavahetus ei paisu emotsioonide varal liigselt ajakulukaks.

7. Formuleeri tekst võimalikult lühidalt.

Mike Song ja Tim Burress soovitavad oma raamatus ´The Hamster Revolution: How to Manage Your E-mail Before It Manages You (Berrett-Koehler, 2007) alustada igat sõnumit konkreetse pealkirjaga, lühikese tervitusega ja ABC-meetodiga. See meetod aitab meili sisu osa jagada kolmeks osaks: Action ehk tegevus, mis sisaldab kokkuvõtet sinu ettepanekust, Background ehk info, mis tutvustab peamisi punkte, millele sinu ettepanek tugineb, ja Close ehk lõpetamine, mis selgitab edasisi tegevusi.

8. Täna lühidalt.

Tänades info eest võid kasutada lihtsalt naeratuse emotikoni :) või sõna "Tänan!".

9. Kui sa ei soovi, et sinu meilile vastatakse või sind tänatakse, kasuta meili lõpus märget TPV (tagasi pole vaja (tagasi = tagasiside/tänamine). Suheldes inglise keeles, kasuta märget NRN (No Reply Needed) või NTN (No Thanks Needed).

Kuna saaja ei pruugi neid lühendeid teada, kirjuta parem tekst pikalt välja. Kui tahad, lisa ka lühend, et teatud aja jooksul muutuks suhtlemine kirjasõpradega lihtsamaks ja lühendid oleksid arusaadavad.

10. Tee kokkuleppeid ja hari pidevaid kirjasõpru, kes sulle meile saadavad – anna oma meilis teada, milliseid meile ootad, teavita meili saatjat oma ootustest ka siis, kui saad neilt n-ö halbu meile.

 

Loe lisa

Smile Virtuaalse suhtlemise kultuur - www.tark.ee

Smile Meilietiketi raamat - pisike, arukas, soodne

Smile Eestlased Soomes välismaalastele meilietiketti õpetamas

Smile Minikoolitus: Kirjaliku suhtluse nipid ja meilietikett

Smile E-riik e-kirja oskajaks - koolitusprojekt

Smile Meilietiketi koolitus Meremäe-Obinitsa Põhikoolis

Smile Meilietiketi koolitus Kuusalu Keskkoolis

Smile Virtuaalne suhtlemine e virtuaalne visiitkaart

Smile Ajakiri Director: Säilita intelligentne mulje ka e-kirja saates

Smile Intervjuu Postimehes: Kombekas e-kiri

Smile www.Digitark.ee - praktilised nõuanded virtuaalse suhtlemise kohta

Smile E-kirja saatmise põhitõed

Smile Testi ennast. Milline meilija oled?

Smile Kirjavahemärkide jm kasutamine eesti ja inglise keeles

Smile Mis on virtuaalse suhtlemise kultuur?

Viimati uuendatud 10. juuni 2013
 

Erakonsultatsioon

Oled segaduses ja mures? Otsid lahendust?

Soovid personaalset,

professionaalset ja

konfidentsiaalset abi? 

Küsi lisa ja lepi kokku coaching

Koutsimine-Katrin_Aedma

BLOGI

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Seitsmes päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, kizi, kuninglikku näomassaaži ja peamassaaži. Pakuti võimalust istuda ka aurikapis või täpsemini öeldes termokotis, kuid kuna õues nagunii pea 40 kuumakraadi, ei... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 6

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kuues päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, Kati Bastit ja kuninglikku näomassaaži (Royal facemassage). Võrratu enesetunne! Devika ei silita ega hellita. Ta teeb tõsiselt tööd - pigistab punkte, liigub keha peal... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Viies päev. Täna nautisin massaaži ja kizi. Kizi on kuumade pitsatitega tupsutamine ja masseerimine. Kizi aitab organismist jääkaineid välja viia. Tupsikuid hoitakse kuuma aluse peal ja siis võetakse neid sealt ja... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 4

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Neljas päev. Vaata videost, milline see ravi on: Ajurveeda Kati basti Täna oli menüüs massaaž ja Kati Basti.   [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 3

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kolmas päev.  Juuksed on siiani natuke õlised. Sellised armsalt lainelised, sest tänane meeldivalt lõhnav mandliõli, ei soovinud kohaliku Shikakai seebiga kuidagi juustest ära tulla. Vaatasin, et tulemus oli nii kena, ... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Täna käisin taas SHURUT ayurveedas massaažil. Sedapuhku siis massaaž + shirodara. Shirodara on selline ajurveeda massaaži juurde kuuluv ravi, mille ajal lastakse seljal lamava inimese laubale  pea kohal rippuvast metallkopsikust peene joana sooja õli voolata. Kopsikut liigutatakse... [Loe edasi...]