prev
next

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

Virtuaalne suhtlemiskultuur kui virtuaalne visiitkaart

Trüki Saada link

Bookmark and Share

meilietikett_virtuaalse_suhtlemise_kultuurPraktilised vihjed, kuidas kujundada ettevõttes virtuaalset suhtlemiskultuuri.
Katrin Aedma
OÜ KA Konsultatsioonid juhataja, koolitaja

Statistikaameti andmetel oli Euroopa Liidu 27 liikmesriigis 2007. aastal Interneti-ühendus 93% ettevõtetest, neist 83%-l püsiühendus. Eestis oli Euroopa Liiduga võrreldavates valdkondades tegutsevatest ettevõtetest Interneti-ühendus 94%-l, neist 83%-l püsiühendus. 2007. aastal kasutas igapäevatöös arvuteid 94% ettevõtetest.

Ettevõttes oli keskmiselt 16 arvutit, neist 15 Interneti-ühendusega. Leibkondade juurdepääs internetile kasvab iga aastaga:
2005 – 38,7%;
2006 – 45,6%;
2007 – 52,9%.

 

Katrin Aedma: “Kui kord eestlane saab selgeks, kuidas kirjutada korrektset meili, on jupike minu elutööst tehtud.”

Meilisuhtlus nii nagu iga suhtlemine lähtub teatud loogikatest. Kehtivad elementaarne viisakus ja emakeele reeglid. Näiteks kasutatakse korrektses kirjavahetuses väike ja suurtähti analoogiliselt emakeele põhimõtetest. Ainult väiketähtede kasutamine on ebaviisakas, ainult suurtähtedes kirjutamine tähendab arvuti keeles aga karjumist ja on lisaks ka raskemini loetav.

? Milleks on ettevõtte töötajatele kasulikud meilietiketialased teadmised?
Nii nagu hääl on inimese visiitkaardiks ja selle arendamine ja kujundamine oluline, on iga töötaja oma tegevustega ettevõte visiitkaardiks. Kombeks on eriti välja tuua sekretäri ja klienditeenindajat kui eesrinde (Front-office) töötajaid ettevõte visiitkaardina, kuid mina oma praktikast ei tähtsustaks nende osa üle, sest täpselt niisama oluline on klientide (sh koostööpartnerite) silmis näiteks ettevõte juhi käitumine. 

Virtuaalseks visiitkaardiks on ettevõte töötajate suhtlemisoskus virtuaalseid kanaleid kasutades. Kui soovime teadlikult kujundada ettevõte mainet, siis on oluline pöörata tähelepanu ka virtuaalsele suhtlusele.

Igas ettevõttes on virtuaalsed suhtlemiskanalid erinevad. Koduleht ja selle välimus on olulised. Kodulehe olemasolul ja ilma selleta on kasutusel peamiselt meilid. Aktiivselt kasutatakse ka messingeri (msn), Skype, FB-d jt.

Virtuaalse suhtlemise kokkulepete tegemise protsess toimub analoogiliselt kõigile teistele kokkulepete tegemisele ettevõttes. Parima tulemuse saavutamiseks kaasatakse alati inimesed, kes hiljem hakkavad kokkulepitud tegevuste järgi igapäevaselt töötama.

5 võimalust juhile virtuaalse suhtlemiskultuuri kujundamisel

1) Korraldada koolitus, millele eelneb osalejatele koolituse eesmärgi tutvustamine ja nendepoolsete temaatiliste küsimuste kogumine, millele antakse koolituse käigus vastused. Koolituse alguses ideemüük e siis selgitada, millist kasu koolitusel õpitust osaleja ise saab, millist kasu saab ettevõte ja klient. Koolituse lõpus teha kokkulepped ja kasvõi üks A4 või pabertahvli leht kirjutada täis olulisi põhimõtteid, mis selgusid koolituse jooksul ja millest kokkuleppeliselt tulevikus igapäevatöös juhindutakse. Hoida kirjutis kohas, kus see on kätte saadav ja hakkab silma. Näiteks puhketoa seinal ja lisaks (pabertahvli lehe puhul) teha foto, mida hoitakse ettevõte tegevusjuhiste juures (sh ka Intranetis selle olemasolul).
2) Kirjutada temaatiline artikkel ettevõte siselehte või kujundada info seinalehele koos üleskutsega koostöös kujundada ettevõtte ühtne virtuaalne visiitkaart.
3) Korraldada konkurss ettevõtte töötajate või osakondade vahel. Konkursi tingimused ja hindamiskriteeriumid on ette antud ja tulemuseks peaks olema just meie ettevõttele sobiva meilietiketi reeglistiku väljatöötamine. Lubatud on joonistused (sh koomiksid jms) Oluline on ülesande võimalikult selge püstitus ja selgitus, mis saab tehtud tööst peale konkurssi. Näiteks parim töö võetakse peale konkursi lõppu igapäevatöö aluseks. Seega on igal töötajal isiklik huvi osaleda reeglite kujunduses ja hindamises, mille järgi hiljem igapäevaselt tööle hakata.
4) Lühiinfo antakse edasi nõupidamisel, infopäeval vms kogunemisel. Infot toetatakse vastavasisulise juhisega ja kutsutakse üles väljatöötatud juhise osas teatud aja jooksul täpsustusi tegema. Kingitakse meilietiketi raamatuke.
5) Töötatakse välja ettevõttes meilide standardpõhjad ja antakse soovitusi viisakusvormelite osas. Näiteks fikseeritakse, millised on kohustuslikud andmed meili saatmisel ettevõttest väljapoole (saatja nimi, ametinimetus, telefoni nr ja firma kodulehe aadress vms), fikseeritakse vormistuslikud nõuded. Hea mulje jätab see, kui automaatvastused (Out Off Office Reply) on kõigil ettevõtte töötajatel sarnaselt kujundatud.

Töötavate kokkulepete tegemiseks on alati kasulik fikseerida algseis ja teha järelkontroll.
Suhtlusalased kokkulepped peaks olema aga kindlasti tehtud nii, et töötajad saavad ise kokkulepete vormistamisel sõna sekka öelda.

Abiks selle töö tegemisel on raamatuke: “Virtuaalse suhtlemise kultuur. Mida ma peaksin teadma meilietiketist?”, lisaküsimustele vastab meelsasti raamatu autor Katrin Aedma meilil: E-mail on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sisse lülitatud . Samuti tasub töötajad suunata uudistama Elioni silmaringi avardavat veebilehte www.digitark.ee  

Kasuta kõiki eelmainitut või siis vali, millised võtted just Sinu ettevõttele parima tulemuse ja etteantud tingimuste valguses sobivad.

Edu virtuaalse visiitkaardi loomisel!
************************************

 

Meilimise 1O põhitõde

1. Elektronkirjale vasta tööpäeva jooksul, hiljemalt 24 tunni jooksul. Kui ei ole infot, mille alusel vastata, teata, et said kirja kätte, täna ja anna teada, millal saadad palutud info.

2.
Väldi pikkade kirjade ja mahukate failide saatmist. Kirjuta lühidalt ja selgelt – austa nii enda kui teiste aega. Vajadusel lisa mahukas info failidena ja meili kirjuta ainult põhiline teave viitega lisainfole failides. Hoia meili suurus kontrolli all, sest muidu ummistub kirjasõbra postkast

3. Ole ettevaatlik lühendite ja slängi kasutamisega. Emotikone kasuta kirjavahetuses sõpradega ☺

4. Pane kirjavahemärgi järele alati tühik, väldi kirjavigu ja suurtähtedega kirjutamist, sest SEE TÄHENDAB arvutikeeles karjumist

5. Ole viisakas. Alusta tervitusega, lõpeta ilusate soovidega. Viisakusvormeli järel ei käi koma. Kirjuta sinna hüüumärk või ära kirjuta midagi. Näiteks:

Tere!/ Tere

Meil on kõik lausa suurepärane. Loodan, et ka teil.

Ilusat päeva/ Ilusat päeva soovides/ llusat päeva!

Katrin

Loe sellest huvi korral ka Eesti Keele Instituudi lehelt: koma viisakusvormeli järel


6.    Kui teema on sama, jäta alles eelmised kirjad ja alusta vastuse kirjutamist lehe üleservast. Kustuta eelmised kirjad, kui muudad teemat.

7.    Eralda lõigud (üks teema, üks lõik, vahe).

8.    Kirja pealkirjas (Subject) kirjelda lühidalt teemat, väldi täpitähti (ö, ä, õ, ü, š, ž). Muuda meili pealkiri, kui vestluse käigus on teema muutunud.

9.    Ametlikule kirjale lisa kontaktandmed (tähtsuse järjekord on isiklikult üldisele enne oma andmed, siis firma andmed).

10.    Enne kui teed järeldusi, kontrolli, kas sinu kiri on adressaadini jõudnud. Vajadusel saada meil uuesti ja/ või helista.

Kujunda ise oma ja meie ettevõtte virtuaalne visiitkaart!
Sinu kirjaoskus on oluline! Tänan!

Allikas: Virtuaalse suhtlemise kultuur. Mida ma peaksin teadma meilietiketist?
Autor: Katrin Aedma www.KaKonsultatsioonid.ee  

************************************


Loe lisa, telli koolitus või konsultatsioon, osta raamat

Smile Virtuaalse suhtlemise kultuur - www.tark.ee

Smile Meilietiketi raamat - pisike, arukas, soodne

Smile Eestlased Soomes välismaalastele meilietiketti õpetamas

Smile Minikoolitus: Kirjaliku suhtluse nipid ja meilietikett

Smile E-riik e-kirja oskajaks - koolitusprojekt

Smile Meilietiketi koolitus Meremäe-Obinitsa Põhikoolis

Smile Meilietiketi koolitus Kuusalu Keskkoolis

Smile 10 nippi, kuidas meilisuhtluses ajaga efektiivselt ümber käia

Smile Ajakiri Director: Säilita intelligentne mulje ka e-kirja saates

Smile Intervjuu Postimehes: Kombekas e-kiri

Smile www.Digitark.ee - praktilised nõuanded virtuaalse suhtlemise kohta

Smile E-kirja saatmise põhitõed

Smile Testi ennast. Milline meilija oled?

Smile Tasuta keeleabi: Eesti Keele Instituut

Smile Koma kasutamine viisakusvormeli järel -EKI seisukoha järgi

Smile Kirjavahemärkide jm kasutamine eesti ja inglise keeles

Smile Mis on virtuaalse suhtlemise kultuur?

Viimati uuendatud 02. september 2013
 

Erakonsultatsioon

Oled segaduses ja mures? Otsid lahendust?

Soovid personaalset,

professionaalset ja

konfidentsiaalset abi? 

Küsi lisa ja lepi kokku coaching

Koutsimine-Katrin_Aedma

BLOGI

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Seitsmes päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, kizi, kuninglikku näomassaaži ja peamassaaži. Pakuti võimalust istuda ka aurikapis või täpsemini öeldes termokotis, kuid kuna õues nagunii pea 40 kuumakraadi, ei... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 6

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kuues päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, Kati Bastit ja kuninglikku näomassaaži (Royal facemassage). Võrratu enesetunne! Devika ei silita ega hellita. Ta teeb tõsiselt tööd - pigistab punkte, liigub keha peal... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Viies päev. Täna nautisin massaaži ja kizi. Kizi on kuumade pitsatitega tupsutamine ja masseerimine. Kizi aitab organismist jääkaineid välja viia. Tupsikuid hoitakse kuuma aluse peal ja siis võetakse neid sealt ja... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 4

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Neljas päev. Vaata videost, milline see ravi on: Ajurveeda Kati basti Täna oli menüüs massaaž ja Kati Basti.   [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 3

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kolmas päev.  Juuksed on siiani natuke õlised. Sellised armsalt lainelised, sest tänane meeldivalt lõhnav mandliõli, ei soovinud kohaliku Shikakai seebiga kuidagi juustest ära tulla. Vaatasin, et tulemus oli nii kena, ... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Täna käisin taas SHURUT ayurveedas massaažil. Sedapuhku siis massaaž + shirodara. Shirodara on selline ajurveeda massaaži juurde kuuluv ravi, mille ajal lastakse seljal lamava inimese laubale  pea kohal rippuvast metallkopsikust peene joana sooja õli voolata. Kopsikut liigutatakse... [Loe edasi...]