Hingamine on elutähtis tegevus just niisamuti nagu söömine ja puhkus. Kui oskame õigesti hingata, siis oleme tervemad.
Olen palju lugenud hingamisest, eriti seoses kehakaalu muredega. Näiteks raamat hingamisega liigsetest kilodest priiks on üsna huvitav lugemine ja aastaid õpetasin koolitustel peale lõunasööki hingamisvõtteid, mis aitavad seedimist kiirendada ja kaalus alla võtta. Minu andmetel ei ole ükski neist sadadest ja tuhandetest inimestest järjekindlust omanud, et seda hingamisharjutust iga päev kolm korda päevas peale sööki teha.
Huvitav on asjaolu, et enamasti on ainult üks asi inimesel puudu, et saavutada tulemusi ja see on järjekindlus. Ikka ja jälle hüppame me uutele võtetele lootes, et need on tõhusamad, kuid tegelikult ei ole me veel jõudnud eelmise võtte mõju tundma hakata... liiga kiiresti anname alla.
Mina ise olen üks elus näide :)
Niisiis natuke hingamisest, sest olles avaliku esinemise koolitaja, on minu ja minu õpilaste jaoks oluline igasugune info, mis puudutab meie häält.
Siinkohal toon välja lõigu huvitava materjali kohta:
Pisike soovitus: õppige juhtima oma hingamist rääkimise ajal (sissehingamine tehke alati läbi nina). Kinnitan Teile, et see on väga kasulik harjumus — rääkima hakkate võib-olla natuke vähem ja ka aeglasemalt, kuid see-eest Teie sõnad kõlavad soliidsemalt ja kaalukamalt, ning mis veel tähtsam – Teil tekib VÕIMALUS läbi mõelda, mida järgmisena öelda, et „sülg ei tooks suhu tühja mulinat”. Ka ei teki vajadust pidevalt suud või keelt või kurku niisutada.
Sisse hinga ainult läbi nina
Kokkuvõtlik reegel nina kohta — rahulikus olekus ja ka kerge füüsilise töö korral ÜRITAGE sisse hingata ainult läbi nina nii sisse kui välja. Kõnelemise (ka laulmise) ja keskmiste füüsiliste koormuste korral sisse hingatakse läbi nina ja välja suu kaudu.
Ainult „avarii” korral (nina traumad), ja suurte füüsiliste koormuste korral on lubatud ajutiselt ja võimalikult lühikeseks ajaks hingata läbi suu nii sisse kui välja. Kuid võimalikult kohe, peale koormuse lõppemist (jooks, suusatamine…) on vajalik taastada hingamine – rahustada hingamine, sulgeda suu ja minna üle normaalsele läbi nina hingamisele.
Avalik esinemine. Kuidas osalejaid kaasata?
|