prev
next

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

Tenerife transport & majutus

Trüki Saada link

Bookmark and Share

Autorid: KA Konsultatsioonid koolitaja ja konsultant Katrin Aedma, Tenerife giid ja reisiesindaja Marika Kukin

Suurim Kanaari saarestiku saar
Kanaari saared on Hispaania Kuningriigi üks 17-st autonoomsest piirkonnast ja asuvad Pürenee poolsaarest 1500 km kaugusel (ca 100 km kaugusel Aafrika läänerannikust).
Kanaari saared jagunevad lääneprovintsiks, mille pealinnaks Santa Cruz de Tenerife ja idaprovintsiks, mille pealinnaks on Las Palmas de Gran Canaria. Kanaari saarte valitsus töötab neli aastat ühes ja neli teises pealinnas ja kogu aripelaagi pealinn ongi just seal, kus valitsus parasjagu juhtimas on. Santa Cruz de Tenerife's, järgmised neli aastat aga Las Palmas de Gran Canaria's. Linn, kus valitsus parajasti asub, ongi riigi pealinn.

Saarestik koosneb 7 suurest ja 6 väiksemast vulkaanilise päritoluga saarekesest. ilus maja.jpg
Suurimateks saarteks ongi Tenerife (ca 2040 km2) ja tema järel juba Fuerteventura (2019 km2), Gran Canaria (532 km2), Lanzarote, La Palma, La Gonmera ja El Giero.
Saared erinevad üksteisest mitte ainuüksi mõõtmete, vaid ka maastiku ja kliima poolest.

6,5 tunniga talvest suvesse
Tenerife saarel võib enamasti kindel olla selles, et kliima on soe ja  päikesepaisteline. Euroopalik ümbrus, hea infrastruktuur, hea kliima ja huvitav sooja/ külma kontrast teevad saare turistidele külgetõmbavaks. Kes sooja väga ei vaja, uudistavad põhjas, teised saare lõuna osas. Saare põhjaosa on roheline ja niiskem, talvistel öödel madalama temperatuuriga.
Saare lõunaosa, kus on enamus turismipiirkondi, on kuiv ja päikesepaisteline minimaalse temperatuuri kõikumisega. 
Talvel on kontrast eriti suur, kui saad vaid lühikese lennutee läbimisel talvest suvesse rännata. Ei tasu uskuda neid, kes ütlevad, et siin sajab vaid 2x aastas. Vahel juhtub tõesti, et vihma ei ole 10 kuud järjest, kuid aeg-ajalt sajab ka siin. Poole septembri jooksul 2oo8 a. näiteks sadas 1 kord üsna korralikult (Tenerife mõistes) st, et sai natuke märjaks ☺ ja paar korda tibutas st oli umbes 10 vihmapiiska m2 peale.

Liigset kuumust pole karta
Vaheldub nii maastik, kui ka ilmastik - saarel võib sadada samaaegselt lund ja vihma või paista ere päike. Kõige palavamal kuul augustis ei tõuse temperatuur üle +28 kraadi. Kõige külmemal kuul veebruaris on õhutemperatuur +21 ja veetemperatuur +20-23 kraadi. Talvel peab arvestama vähese vihma ja kaliimaga e, Saharast tuleva liivatormiga, mille toovad kaasa Aafrika suunast puhuvad tuuled. Kaliima ajal oleks saar nagu mähitud kollaka pilvetombu sisse - nähtavus on halb ja õhutemperatuur on  kõrge (ca + 27), hingata pole midagi. Seega on parem kaliima ajal istuda toas või külastada konditsioneeriga varustatud kaubanduskeskusi. Torm kestab tavaliselt 3 päeva järjest. Lohutuseks võib öelda, et hoolimata sellest, et päikest justkui poleks, päevitada saab ikka. Randa ei soovita minna, kui ei taha just liivaga üle puistatud saada.

Väiksem kui  Saaremaa

Tenerife on suurim seitsmest kanaari saarestiku saarest, olles siiski pindalalt natuke väiksem kui Saaremaa (2673 km2). Saart ümbritseb 2/3 ulatuses neljarealine kiirtee, mida mööda jõuab Las Americasest ca 40 minutiga pealinna St. Cruz i sealt edasi juba 30 minutiga Puerto de la Cruzi,  lisaks veel mõned tunnid kitsaid mägiteid ja ongi saarele tiir peale tehtud. Vulkaanimaastik on omapärane ja põnev, kuid hoolega tasub vaadata, kuhu minna ja mis vahendid kaasa võtta. Nimelt, kui plaanite matkata ookeani äärt mööda või mägedes, siis kindlasti võtke kaasa korralikud matkajalanõud, mis ei kohku teravate krobeliste kivinukkide ees ja ei libise. Näiteks Adejel ei lasta turvalisusest lähtuvalt Barranco Del Infierno 1,5 tunnisele (1 ots) mägimatkale ilma, et matkajal oleks jalas kinnised sportjalatsid, päikese kaitseks pluus, noka müts ja vähemalt 1 liiter vett inimese kohta. Hea seljakott on abiks.

Tänuks viipa
Liikluses on kohalikud  harjunud arvestama turistiga, kes täpselt ei tea, kuskohast kuhu keerata. Ehk saad hoiatuseks mõne signaali, kuid väikese käeviipe eest andestatakse sulle üsna lihtsalt - turist ju…

Mägiteedel sõites (Masca, Anaga), kus teed kurvilised, kitsad ja nähtavus halb, antakse enne kurvi tulekust märku väikse signaali törtsuga. Vastutuleja möödumisel ei kehti muud reeglit, kui see, et kellel on hetkel parem olukord peatumiseks, see peatub, et teine saaks mööduda. Kui Mascas kohtud praktiliselt üherealisel sõiduteel  suure turismibussiga, siis tea, et bussijuht on sind  juba kaugelt märganud ja arvestab sellega, et möödumine võimalikult valutu oleks. Tänuks viipa talle käega ja  vastuseks saad viipe koos laia naeratusega.

Lennureis
Lihtsaim, kuid alati mitte odavaim viis, on usaldada lennupiletite ja hotelli broneering turismifirma hoolde. Kui aga endal on huvi piletid kokku klappida, siis tasub teada, et:
•    Tenerifel on kaks lennujaama – lõunas Tenerife SUR, Reina Sofia ja põhjas Tenerife North, Los Rodeos. Kui plaan tulla lõuna Tenerifele, siis taksosõit Tenerife SUR lennujaamast Playa De Las Americasse maksab umbes 25 eur, AERO bussi hinnaks on aga 2.2o (sõiduaeg umbes 30 min). Põhjast on lõunasse ca 80 km, takso hinnaks 100 eur (ca 1550 eek)
•    Otselende teevad Tallinna ja Tenerife vahel www.happytravel.ee, www.novatours.ee, www.horizontravel.ee, www.teztour.ee
•    Piletite ostmisel tasub vaadata lende läbi Barcelona, Madridi, Riia. Abiks on näiteks järgmised veebilehed: www.orbitz.com, Airberlin, Condor, Spanair, http://www.rumbo.com/, Aireuropa http://www.aireuropa.com/, http://www.estonian-air.ee, http://www.easyjet.com, www.Ryanair.com, http://www.edreams.com, http://www.norwegian.no. Lennupiletit saad tellida E-mail on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sisse lülitatud

Nii mõnegi inimese jaoks tundub, et Tenerife on ju kiviviske kaugusel, kuid võta näpust. Kui ikka tahad edasi-tagasi Eesti vahet lennata siis selgub, et otselennud toimuvad oktoobrist aprillini, kestavad umbes 6 ja pool tundi ja pilet on suht kallis. Ümberistumistega lennud on üsna keeruliste skeemidega – aega läheb kõvasti, et lennuajad parimal moel kokku klapitada.

Majutus

Majutusel on võimalus osta hotell koos lennupaketiga, ise reserveerida või siis leida rentimiseks korter.
Tihti on turismifirmadel head kokkulepped ja majutuse hind küllalt sõbralik.
Teada tasuks:
•    Kinnisvara firmasid on pea igal sammul. Tasub natuke ringi liikuda ja teada, mida soovitakse (kui kauaks, kui suurt pinda, millises asukohas, mis on oluline – ookeani, mägede, kaubanduskeskuste, basseini lähedus, söögi tegemise võimalus, terrass, vaated) Näib, et kanaarid ise valgust eriti ei armasta. Tüüpiline maja on väikeste akende ja terrassita või väikese rõduga.
•    Korterid on enamasti 1 või 2 magamistoaga (1-bedroom). Leidub ka suuremaid. Lisaks magamistubadele on elutuba ja tihti ka rõdu, mida hea kliima tõttu arvestatakse eluruumi pinna hulka. Köök on enamasti ameerika stiilis e siis avatud ja eluruumis. Wc ja vannituba on enamasti koos, veesurve korralik. Rahulikke naabreid on raske garanteerida. Eriti turistide lemmikpiirkondades lõuna Tenerifel
•    Paljud rendipinnad on elamukompleksis, mille keskel basseinid
•    Rendihinnad on erinevad. Näiteks Las Americas on 1 magamistoaga kompleksis asuva korteri kuu rent 500-600 eur, nädal Los Cristianose hotellikompleksis maksab alates 300 eur
•    Chalet on eesti mõistes ridaelamu boks, duplex on korter läbi kahe korruse
•    Korteris telefoni ja interneti liini üldjuhul ei ole. Kui huvi, siis saab selle ise tellida. Tellimine Telefonicalt võtab aega umbes 2 nädalat ja seda on mõtet teha siis, kui on plaanis pikemaajaline puhkus. Enamus hotellides on tasuline internetipunkt ja leiab ka tasuta internetikohviku, kuhu enamasti ei oska sind tänaval keegi juhatada, suuri silte ka pole. Küsi julgelt kohalikelt eestlastelt. Näiteks üks kohvik tasuat internetiühendusega on Los Cristianoses ja nimeks Epoca.
•    Ära ehmata tarakani nähes. Kukaratshad on Tenerifel normaalsed koduloomad. Neid võib kohate erinevas suuruses – imepisikestest kuni 3-4 cm suurusteni. Pruunid pikkade jalgade ja tundlatega elukad on tõeliselt vastiku välimusega ja kiired kimajad ehmatades oma reageeringutega. Enamasti on nad nähtavad pimeduses. Kui hommikul kööki lähete, siis võib neid leida näiteks kraanikausi ümbruses. Kui olete tule põlema pannud ja liigute ringi, on nad kiired kaduma. Soovituslik on toiduained külmikus hoida
•    Kasuta päikesekaitset ja eriti, kui oled päeva läbi mägedes või ookeani ääres
•    Võta kaasa palsamit juustele või osta see kohapealt, sest kraanivett tehakse mereveest ja juuste pesuks (rääkimata toidu tegemisest), ei ole see parim. Kui hoolid oma juustest, siis on soovituslik ka juustepesuks kasutada poest ostetud pudelivett. 5 liitrine pudel vett maksab umbes 1-1.25 eur see on ca 15,5 – 20 eek. 


Auto rentimine

Auto rendihinnad sõltuvad autofirmast ja auto kvaliteedist (mudel, vanus).
Hea on võtta korralik auto, sest kui auto kiirteel ikka edasi ei lähe või käsipidur kallakul abiks ei ole, siis selline auto on lausa eluohtlik ja mägistele teedele ei ole mõtet sellega üldse üritama minna. Mägiteed las jäävad neile, kellel rõõmu ja lusti neil laveerimiseks. Kui ise sõita ei taha, siis võta autoga giid, kasuta busse või rendi juhiga auto.

Rentimisel pane tähele:
•    Auto mudelit ja seisukorda
•    Auto suurust, sest kuigi parkimine on tasuline, parkimiskohtadega napib… tea, et väga kergesti viiakse valesti pargitud (näiteks kollase joone peale) auto ära. Igaks juhuks pane klaasi vahele oma telefoni nr… enne kui nad auto ära viivad, võib vedada – helistatakse ja kutsutakse auto juurde.
•    Kauple hinda
•    Telli auto mõni päev varem ette
•    Ära osta autot korraga nädalaks. Alusta vähemate päevadega. Kuigi mitme päeva rent tuleb päeva kohta odavam, näitab praktika, et esimese hooga mitmeks päevaks võetud autot läheb vaja vaid paar päeva – siis on saarel ring peal ja tahetakse lihtsalt rannas või basseini ääres päikse käes peesitada
•    Arvesta, et kellaaeg, mis oled auto kätte saamiseks kokku leppinud võib nihkuda mitu tundi, sest rendifirma töötaja ei jõua tööle selleks ajaks, mis lubatud…
•    Tee kokkulepe, et saad auto võtmed ära tuua nii, et Sul ei ole vaja oodata nende üleandmist rendifirma töötajale. Enamasti on olemas postkast, kuhu saab kokkulepitud ajal panna nii võtmed kui dokumendid.

Hinnanäited:
Mark                                    1 päev         3 päeva
Citroen Saxo 2 uksega           35.00             95.00
Fiat Punto Gran A.C 4 uksega 35.00           115.00
Fiat Punto Gran A.C.              45.00           115.00     
Suzuki Vitara 2                      60.00           150.00
Fiat Multipla G. Pasangers       65.00          150.00
Auto RENTIMISEKS juhiga ja juhita, edasta soov E-mail on kaitstud spämmirobotite eest, Javascript peab olema sisse lülitatud  


Ühiskondlik transport
Taksosid palju tänaval liikumas ei näe. Õhtuti nende arv tõuseb, hommikul kiirustades näiteks lennujaama, tee varakult kindlaks, kuskohast ja kuidas takso saad. Reedesel päeval ja öötundidel, kui inimesed klubidest koju saada soovivad, on takso saamine keeruline. Hotellide vastuvõttudel on tavaliselt omad kokkulepped taksojuhtidega ja tellimine läheb libedalt. Hind tasub enne üle küsida. Takso peatustes on üldjuhul taksod olemas.
Takso km hind on ca 1.2 eurot, kusjuures esimene km on kallim, kui järgnevad.
Lisaks taksodele on võimalik kasutada erinevatesse sihtpunktidesse jõudmiseks liinibusse.

Liinibussi kasutamisel arvesta:
•    Kaart, kus bussi teekond ja number kirjas, on enamasti igas bussipeatuses. Vähemasti turismipiirkonnas (lõuna Tenerifel – Playa de Las Americas ja Los Christianoses). Kellaajad bussipeatuses ei pea tihti paika – bussid tulevad ja lähevad nii, kuis jumal juhatab või bussijuht otsustab. Tihti võib näha, et bussijuhid lobisevad rahus omavahel ja bussid seisavad bussipeatuses. Kusjuures reisijate bussis olek ei ole probleemiks
•    Bussipileti võiks osta kioskist, kus muu pudi-padi hulgas müüakse karastusjooke, ajalehti ja BONO bussi kaarte. Ka mõnede toidupoodide (minimarketite) kassad müüvad BONOt. Kaarte on summas 12 ja 30 eurot. Iga sõiduga võetakse kaardilt vastav raha maha ja jääk on kaardil näha
•    Tea, et enamasti bussijuhid inglise keelest aru ei saa. Uuri välja koha nimi, kuhu pead minema. Nad on suhteliselt abivalmid, kui tuju on hea ja hea meelega selgitavad kasutades kehakeelt, peatuste nimesid ja üksikuid inglise keelseid sõnu. Võid vajaliku sihtkoha nimetuse loetavalt paberile kirjutada ja näidata seda bussijuhile. Meie hääldus ei pruugi olla alati õige. Näiteks Las Calletas hääldatakse Las Kaijetas. Et buss peatuks, vajuta lähimat kella
•    Bussi sisenedes ütle juhile peatuse nimetus ja mitu isikut (1 - uno, 2 - dos, 3 - tres, 4 - cuatro, 5 – cinco jne). Sisenedes näed väikest piletiautomaati. Sisesta Bono kaart automaati nii mitu korda, kui mitu inimest Sinuga sõidab ja võta kaart kaasa. Juhul, kui kaardil olnud summast ei jagu, saab sõidurajast osa või kõik bussijuhile tasuda sularahas
•    Juhul, kui kasutad 2. tunni jooksul mõnda teist bussi samal liinil (mis peatub samas peatuses, kus ka see buss, mida kasutasid), siis bussi sisenedes kordad eelselgitatud protseduuri ja pärast võid piletilt vaadata, et sõit on tasuta. Nimelt kui ei kasuta sama numbriga bussi, siis kehtib 2 tunni jooksul üks tasumine. Bono kaardiga bussis tasudes saad sõita 0.85 euro eest näiteks Las Americast Los Cristianosesse ja 2 tunni jooksul tagasi. 
•    Pikema teekonna puhul arvesta, et bussisõit võib võtta tunde ning tööpäeva hommikul ja õhtul on bussid rahvast täis, peatustes läheb palju aega ja ajaarvestuse võid unustada. 

Kui tahad tõeliselt vahvat avastusretke, siis uuri enne järgi, kuidas ja kuhu liigelda. Leia üles matkarajad ja avasta. Tenerife on fantastiliselt huvitav, kui tuled välja tavapärasest hotelliümbrusest – tajud, kuuled ja näed rohkem.

Kui ise turistina siia esimest korda sattusin, siis ei olnud mul aimugi, millest ma ilma jäin. Siin elades ja avastades, tahaks väga jagada teistegagi seda, millest ise osa olen saanud – super vaated, värske ookeaniõhk, vaiksed mägirajad…

Loe veel ilusat ja harivat nii Katrin Aedma sulest kui Netikogust KA Konsultatsioonide kodulehel

Viimati uuendatud 03. jaanuar 2015
 

Erakonsultatsioon

Oled segaduses ja mures? Otsid lahendust?

Soovid personaalset,

professionaalset ja

konfidentsiaalset abi? 

Küsi lisa ja lepi kokku coaching

Koutsimine-Katrin_Aedma

BLOGI

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Seitsmes päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, kizi, kuninglikku näomassaaži ja peamassaaži. Pakuti võimalust istuda ka aurikapis või täpsemini öeldes termokotis, kuid kuna õues nagunii pea 40 kuumakraadi, ei... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 6

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kuues päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, Kati Bastit ja kuninglikku näomassaaži (Royal facemassage). Võrratu enesetunne! Devika ei silita ega hellita. Ta teeb tõsiselt tööd - pigistab punkte, liigub keha peal... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Viies päev. Täna nautisin massaaži ja kizi. Kizi on kuumade pitsatitega tupsutamine ja masseerimine. Kizi aitab organismist jääkaineid välja viia. Tupsikuid hoitakse kuuma aluse peal ja siis võetakse neid sealt ja... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 4

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Neljas päev. Vaata videost, milline see ravi on: Ajurveeda Kati basti Täna oli menüüs massaaž ja Kati Basti.   [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 3

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kolmas päev.  Juuksed on siiani natuke õlised. Sellised armsalt lainelised, sest tänane meeldivalt lõhnav mandliõli, ei soovinud kohaliku Shikakai seebiga kuidagi juustest ära tulla. Vaatasin, et tulemus oli nii kena, ... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Täna käisin taas SHURUT ayurveedas massaažil. Sedapuhku siis massaaž + shirodara. Shirodara on selline ajurveeda massaaži juurde kuuluv ravi, mille ajal lastakse seljal lamava inimese laubale  pea kohal rippuvast metallkopsikust peene joana sooja õli voolata. Kopsikut liigutatakse... [Loe edasi...]