prev
next

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

Avalik esinemine - kuhu panna käed?

Trüki Saada link

Bookmark and Share
Katrin Aedma, esinemiskoolitaja/konsultant
Katrin Aedma, esinemiskoolitaja/konsultant Katrin Aedma

Kuhu panna käed? Minult on tihti küsitud: kuhu siis käed esinemisel panna. Imelik nagu lasta neil rippuda. Hea küsimus. Kuhu siis tõesti? Olenevalt esinemise iseloomust on selleks mitmeid võimalusi ja igaüks meist peaks leidma enesele sobivaima ja mugavaima.

 1. Toetumine lauale või puldile – miks mitte, kui esinemiskoht seda soosib ja sul enesel mugav on. Oluline, et see ei takistaks mingil moel sinu esinemise eesmärgi saavutamist. NB! Vaata, et sõrmed ei hakkaks toetumispinnale trummeldama.
 2. Üks käsi taskus – võib tunduda rumal soovitus, kuid kui vaba aja ülikonnas esinejal on üks käsi elegantselt taskus, siis on see visuaalselt üsna kena vaadata ja ei häiri. Jällegi – see peab sobima esineja riietuse, esinemise stiili ja esineja enese stiiliga. Naistele ei sobi.
 3. Käed vabalt, natuke küünarnukist kõverdatult enese ees, et oleks mugav viibata ja kõnet illustreerida.
 4. Kätega rääkimine – suurepärane, kui oskad ja julged seda teha. Enamik teeb seda loomupäraselt ning kui laseme käed liikuma, on tulemus loomulik ja sõnum selgem. Kehakeele arukas kasutamine aitab meil sõnumit edastada ja osalejad/kuulajad võtavad kehakeele abil edastatavat infot vastu alateadvuse tasandil. „Maalige” laval kehaga – liikuge ja maalige seda, mida räägite. Illustreerige, näidake üles, kui räägite millestki laes, demonstreerige kätega asjade suurust, kui suurust kirjeldate jne. Rusikareegel on, et mida suurem ruum, seda suurem on käte liikumise amplituud. Kui räägime väikeses ruumis, siis liiguvad käed randmest, natuke suuremas ruumis küünarnukist ja eriti suures ruumis õlaliigesest.
 5. Viipamine – viipa käega uksele, kui räägid uksest, viipa slaidiesitlusele, kui räägid slaidiesitlusest jne. Inimesed vaatavad sinna, kuhu sa viipad ja see on aeg, kus esineja keha saab puhata kümnetest, sadadest, tuhandetest pilkudest.
 6. Pastakas pihus – jah, kui sul on pliiats, marker või pastakas pihus ja see annab sulle kindlustunde, siis miks mitte. Oluline on, et sa valiksid sellise kirjapulga, millega ei õnnestu end ära sodida ja millega ei saa kontrollimatult klõpsutada. Siiski tasuks valvel olla, et liialt mudimiseks ja „mängimiseks” ei lähe. Vahel on mänguasjaks pastakas, vahel prillid, vahel leiavad meie käed midagi ruumist.
 7. Paber, kaaned, esinemiskaardid vms pihus – jäta meelde, et see, mis käes on, peab välja nägema korrektne ja ilus ning kohe kui lõpetad mahalugemise, pane paber käest, et sa ei hakkaks seda mudima ja murdma.

Mida tasuks vältida:

 1. Kätega vehkimine – mõjub agressiivselt ja imelikult.
 2. Käed selja taga ja jalad ka natuke harki – seda nimetatakse sõjaväelase asendiks. Kuna asend on staatiline, sobib see ehk 5–10-minutilise informatiivse esinemise korral. Pigem vältida.
 3. Pöidlad värvli või püksirihma vahel – mõni esineja pistab lausa terve käe püksi.
 4. Käed rinna all vaheliti – see on võte, mida kasutas nn energeetiliseks enesekaitseks päikesepõimikut kattes tuntud Vigala Sass. Ei soovita.
 5. Enese kallistamine – võib tekitada kuulajates vastupandamatu soovi tulla appi – sind lohutama ja kallistama. Kui see ei ole esinemise eesmärk, siis pigem vältida.
 6. Kaks kätt taskus – eriti hull on taskus müntidega kõlistamine.
 7. Ürgne kaitseasend (naistel käed rinnal, meestel kubemel).
 8. Vaginaalne asend (kahe käe sõrmed koos) – aitab küll mõtteid koondada ja paremal, vasemal ajupoolkeral koostööd teha, kuid parem on vältida.
 9. Samovari või pissipoti asend (käed puusas) – mõjub sõjakalt.
 10. Sügamine, silitamine, juuste keerutamine, seelikusaba kergitamine jms – ei vaja kommentaari.

Kokkuvõtteks – kasuta käsi arukalt ja loomulikult. Filmi enese esinemist ja vaata, kuidas see sul välja tuleb. Kui on vaja midagi muuta, muuda. Eelnev info on abiks.

 

Katrin Aedma
esinemiskoolitaja/konsultant
Katrin Aedma profiblogi

Ilmus artikkel www.rup.ee

 

Avalik_esinemine. Osalejate kaasamine Avalik_esinemine_Esinemishirm Avalik_esinemine_Lugude jõud ja kasutamine

Smile Kvaliteetse Õppe Keskuse raamatud

Smile Huvitavad artiklid

Smile Raamatute ost
Viimati uuendatud 11. juuli 2015
 

Erakonsultatsioon

Oled segaduses ja mures? Otsid lahendust?

Soovid personaalset,

professionaalset ja

konfidentsiaalset abi? 

Küsi lisa ja lepi kokku coaching

Koutsimine-Katrin_Aedma

BLOGI

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Ajurveeda massaaž Goas-päev 7

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Seitsmes päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, kizi, kuninglikku näomassaaži ja peamassaaži. Pakuti võimalust istuda ka aurikapis või täpsemini öeldes termokotis, kuid kuna õues nagunii pea 40 kuumakraadi, ei... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 6

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kuues päev. Täna nautisin massaaži - üle keha, Kati Bastit ja kuninglikku näomassaaži (Royal facemassage). Võrratu enesetunne! Devika ei silita ega hellita. Ta teeb tõsiselt tööd - pigistab punkte, liigub keha peal... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Ajurveeda massaaž Goas-päev 5

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Viies päev. Täna nautisin massaaži ja kizi. Kizi on kuumade pitsatitega tupsutamine ja masseerimine. Kizi aitab organismist jääkaineid välja viia. Tupsikuid hoitakse kuuma aluse peal ja siis võetakse neid sealt ja... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 4

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Neljas päev. Vaata videost, milline see ravi on: Ajurveeda Kati basti Täna oli menüüs massaaž ja Kati Basti.   [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 3

Holiday MIX "Happy Body & Mind", ajurveeda kliinikus SUSHRUT. Kolmas päev.  Juuksed on siiani natuke õlised. Sellised armsalt lainelised, sest tänane meeldivalt lõhnav mandliõli, ei soovinud kohaliku Shikakai seebiga kuidagi juustest ära tulla. Vaatasin, et tulemus oli nii kena, ... [Loe edasi...]

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Ajurveeda massaaž Goas-päev 2

Täna käisin taas SHURUT ayurveedas massaažil. Sedapuhku siis massaaž + shirodara. Shirodara on selline ajurveeda massaaži juurde kuuluv ravi, mille ajal lastakse seljal lamava inimese laubale  pea kohal rippuvast metallkopsikust peene joana sooja õli voolata. Kopsikut liigutatakse... [Loe edasi...]