prev
next

Sul on esinemishirm? Tahad abi? Vaata siia: Avalik esinemine hirmuhigita!

Mina ja Mehed 2 netimüügis soodsamalt!

"Mina ja Mehed" uudne ja trendikas TV Ringvaate edetabelis ;)

MEIE RAAMATUD

Raamat ostetud?

Koolitaja-Katrin_Aedma-Kadriorus

Mina ja mehed FB-s

KONTAKT

Katrin Aedma

+47 4178 6999

+372 5132 444

katrin.aedma (ät) gmail.com

Siin võib olla Sinu reklaam.

Küsi pakkumist!

TELLI KOOLITUS!

Soovid koolitust?

Aga palun. Telli hinnapakkumine siit

Koolitaja-Katrin_Aedma-2007Norra kultuur - Janteloven

Trüki Saada link

Bookmark and Share

Ma ei ole ammu blogitanud... Täna, 27.12.2015 pakin kohvreid ja arvan, et norra keel piisavalt nii palju selge, et võin taas maailmas edasi rännata :)

Oslo raamatu materjal on koos. Eks tuleb ka raamat. Siin mõned olulised asjad, mis panin kokku neile, kes norra kultuurist huvitatud ja kes mingil põhjusel peaksid Norra kolima või norrakatega koostööd tegema...

Mitmed asjad on saanud üles ka Eesti Selts Norras kodulehele, sest ESN juhatuse liikmena toetan eestlaste intergratsiooni Norras.

Killukesi raamatust: 14 päeva Oslos (Katrin Aedma)

 

Janteloven - Jante seadus

Sande-Mosese 10 käsku raamatust "Põgenik ületab oma jäljed"

(En flyktning krysser sitt spor, 25.10.1933)

 

Kas tahad aru saada, miks näiteks Norras, kui püüad oma CVs või tööintervjuul iga hinna eest näidata, kui tark ja tore sa oled, siis ei võeta siin sind kohalike poolt tõsiselt?

 

Või, et kui Sa tööl liigselt tülikaid küsimusi esitad või aktiivselt ettepanekuid teed, siis püütakse Sinust esimesel võimalusel vabaneda?

Sa lihtsalt rikud koledal kombel kohalikke viisakusreegleid!

Romaani autor Aksel Sandemose pani kirja Taani linna Jante (Nykøbing Mors) elust inspireerituna nn kirjutamata ühiskonna reeglid, mis kirjeldavad kinnise ja väikese kogukonna elanike mentaliteeti ja on tänaseks laiendatud sotsiaalse terminina Skandinaavia kultuurile. Janteloven väljendab Aksel Sandemose arvamust, sellest, et inimesi mõjutab alates nende esimestest koostegemistest inimkonna tõeline kurjus ja võime üksteist maha tallata.

Reeglid on vastuolus ühiskondliku sooviga säilitada harmoonia, sotsiaalne stabiilsus ja ühtsus – seega eitatakse neid üsna aktiivselt. Samas tunnistavad näiteks norrakad ka ise, et jah, see Janteloven käib nende kultuuri kohta küll. Need punktid näitavad ühiskonna suhtumist indiviualismi ja üksikisiku edukusse. Heaks kiidetakse kollektiivne edukus. Ka koolisüsteemis on tegevused projektipõhised – hinnatakse ühiselt saavutatud edu, mida võib pidada ka iidseks pärandiks – see on viikingite nn ellujäämise kunst. Ka lapsed on ühiskonna, mitte ema ja isa omad, sest viikingi ajal kasvatas lapsi kogukond – seega ei tasu imestada lastekaitse tegevuse üle – kui tundub, et vanemad ei tule nende kasvatamisega toime, siis võtab kogukond nad ära ja suunab keskkonda, kus nende arvates on lastel paremad võimalused arenemiseks. Kõik uuendused viib kollektiiv läbi ühiselt ja see on pikk protsess oma reeglitega.

Halvustatakse ja takistatakse üksikisikuid, kes edukusega teistest erinevad ja millegi poolest silma paistavad. Jante seadusele vastava mentaliteedi on taanlased, rootslased ja norrakad väidetavalt juba emapiimaga kaasa saanud, seega on need tavapärased reeglid siin kultuuriruumis,

mis kohalike seas erilist arutleu ja üllatust ei tekita.

Kõik need aga, kes soovivad kohalikku kultuuri mõista, peaks Janteloveni sügavamat tähendust mõistma ja Skandinaaviasse kolides valutuma integreerumise tagamiseks neist seadustest ka juhinduma.

Siin on võrdõiguslikkus! Kõik peaksid olema võrdsed ja sarnased.

Sa ei ole kellestki parem ja ära proovigi millegagi eristuda!

 

Sande-Mosese 10 käsku

1. Ära arva, et sa oled keegi!

2. Ära arva, et sa oled sama hea kui meie!

3. Ära arva, et sa oled meist targem!

4. Ära arva, et sa oled meist parem!

5. Ära arva, et sa tead rohkem kui meie! 6. Ära arva, et sa oled midagi enamat kui meie!

7. Ära arva, et sa millekski kõlbad!

8. Sina ei ei tohi mitte meie üle naerda!

9. Ära arva, et keegi sinust hoolib!

10. Ära arva, et sa võid meile midagi õpetada!

 

Allikad:

https://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_Jante

Richard Denny näitus "Jante seadus"

http://kultuur.info/syndmus/richard-denny-naitus-jante-seadus/

 

Smile vaata ka artiklit Nii on Norras kombeks

Viimati uuendatud 28. detsember 2015