Autor: Katrin Aedma o4.o1.2oo9
Söö vähem, treeni rohkem!
Kogu organismis leiduv rasvakogus on tähtis ja kõige tähtsam on rasva paiknemise iseloom. Kõhupiirkonnas ladestunud rasv on kõige riskantsem. Üheks lihtsaks, kuid täpseks terviseriski indikaatoriks on talje ümbermõõt. Hollandis tehtud uuringu järgi on ei tohiks ümbermõõt olla naistel üle 80 ja meestel üle 94 cm.
Ühel hetkel avastasin kohutava tõe. Nimelt rühkisin Norra mägisel teel keppikõndi teha ja avastasin, et ai, ai, ai... ma treenin selleks, et saaksin rohkem süüa... Ups! No proovin siis vähemalt süüa ja treenida teadlikult, et tulemused ei oleks nii vaevalised. Tervislik eluviis peab olema elustiil, siis ei ole sellega ei muret, ei vaeva ja õnnelikud on meie lapsed, kes tervisliku eluviisi kodust endagi ellu kaasa saavad - nii toitumis, kui liikumisharjumuste näol.
Psühholoogia professor Seligmani väitel on nii kehakaal, kui õnne hulk meile sünniga kaasa antud (vt raamat Ehe õnn). Suuri muudatusi neis teha ei saa, küll aga saame me oma parimat vormi hoida teadlikult iga oma sammu mõtestades.
Kui tahan olla terve ja ilus, siis ei õgi ja liigutan end!
Nii lihtne see ongi! Siiski, et seda saavutada, on kasulik teada, kuidas iseendaga kõige paremal moel kokkuleppele saada. Hea, kui teame, mis on need toiduained, mis just meie kehale meele järgi ja mida ta ei armasta, mis annab kaalu juurde, mis hoiab vormis. Keha reageerib enamasti kiiresti - liiga palju suhkrut => vinnid näos ja pärmiseen lokkab jne.
Tööta endale välja meelepärane ja efektiivne hommikuvõimlemise kava - bodyflex, päikesetervitus, 7 või 5 tiibetlast, Pepu Pisemaks, Sexbuilding vms harjutus. Peaasi, et teed neid igal hommikul ja elu lõpuni ja naudinguga ja igal pool!
Osta endale kaal, et viia läbi põnev inimkatse iseenda peal - ja õppida end seeläbi tundma.
Osta endale steppar, mille peal vähemalt 15 minutit intervall-treeningut teha (2 min nii aktiivselt, et higi lippab ja 2 min rahulikumalt, 2 minutit intensiivset ja 2 rahulikku jne), kui tõesti ei viitsi või ei jõua õue pikemale kiirkõnni tuurile minna... Abiks ka näiteks paksu ja raske kasukaga korrusmaja treppidest üles ja alla jooksmine... Omast käest tean Kuid - tee trenni natuke IGA päev... näiteks 45 min - 1 tund. Usu, see annab parema efekti, kui aeg-ajalt kõva treenimine.
Nüüd paki kõik oma agad ja vabandused kokku ja kui sa juba siiani oled lugenud, on sul seda infot vaja. Loe, mõista, kasuta ja naudi tulemust!
Hoian pöialt ja olen Sinuga!
Mõned soovitused:
- rasvad on kasulikud, vali õiged - pähklid, mandlid vähendavad GI-d - šokolaad maiustamiseks minimaalsetes kogustes ja üle 60%-ne - vorst vali selline, kus üle 70% liha - kerge trenn (sörk, kõnd, ujumine, ratta sõit) päeva esimesel poolel, kõhule, puusadele, reitele ladestunud rasva eemaldamiseks enne hommikusööki, muidu 1-2 h peale sööki. - jõutrenn päeva teisel poolel (nb! naistele oluline luuhõrenemise vastu) - vali madala GI ja GK-ga toit, minimeeri süsivesikud (suhkur, teraviljad, puuviljad, piim) OK on toiduained, kus GI on < kui 35 ja GK on < kui 10, näiteks avokaado, crème fraiche, osad sulatatud juustud, kõva juust, hapukoor, hapupiim, lahja puuviljadega ja naturaalne jogurt, hummus e kikerherne puder, fruktoos (suures koguses tekitab rasvumist, targem vältida), greipfruut, india pähklid, mineraalvesi, toored porgandid, porrulauk, punased läätsed, päevalilleseemned, riisi kliid, rohelised: oad, läätsed, oliivid ja salat, rõõskkoor, sarapuupähklid, kurk, spargelkapsas, shampinjonid, sidrun, seened, kuivatatud sojaoad, sojapiim, valged keedetud oad, tomat 10% toorjuust, vorst, või, rasvad ja õlid, kuivatatud õunad, aprikoosid ja ploomid, röstitud (ilma soolata!) maapähklid, kodujuust, M&M maapähkel shokolaadis ja Nutella (minimaalselt)
- ei stressile, ei unetusele - päevaplaan ja harjumused abiks - maga korralikult ja õigel ajal (kell 22.oo - o2.oo, kui maks end puhastab, on väärtuslikuim uni), söö vähe (1 viineri jagu kraami + 2 l vett on piisav päevane kogus keskmisele inimesele!), söö õigeid asju (mitmekesiselt ja kaalu langetamise sooviga minimaalse süsivesikute sisaldusega toite) ja regulaarselt (umbes iga 2,5 tagant), hiljemalt 2 h enne magama minekut ära söö üldse, joo palju puhast vett või vett, milles on natuke meresoola, värske kurgi viile, sidrunit
- kui ei söö õhtuti ja söögiaja vahe on vähemalt 14h, siis ka see olevat organismi puhastamiseks hea - nahk ilusam ja tuju parem
- magusa söömine on sõltuvus. Jäta maha järsult või teadlikult koguseid vähendades, väldi süsivesikuid ja magusaisu kaob
- maiusta suure vajaduse korral vees leotatud mandlitega ja kuivatatud aprikoosidega. Võta menüüsse seemned ja pähklid (naturaalsed, soolata, röstimata, leota). Väldi näksimist toidukordade vahele ja ära söö, kui kõht ei ole tühi. Vahel piisab vaid klaasist veest, mis on hiinlaste arvates ainus, mis kustutab nälja tule!
Kõige aluseks on järjepidevus!
Minu kolleeg Markus Austriast võttis 2 nädalaga 10 kg alla, kui lõpetas süsivesikute söömise… sellega seoses lõpetas ta ka sportimise, sest keha vajab ju trenni tegemisel energiat. Niisiis nii palju kui kulub võib süüa juur- ja puuvilja, kala ja liha ning nädalas tahvli tumedat shokolaadi (70% kakaod). Täielikult tuleb menüüst väja jätta jahutooted – leib, sai, makaronid; kartul ja kartulikrõpsud; mais ja maisihelbed, riisisortidest tohib süüa vaid pasmati riisi.
Eks proovi, kui meeldivad inimkatsed Tähtis on, et naudid, mida teed ja et tulemus on ootuspärane!
Soovitan osta 2 raamatut, mis toeks ja abiks toitumisharjumuste kujundamisel. "Sa oled see, mida sööd" "Parimad GI-retseptid"
Samas väga lihtsa ja kiire ülevaate saate raamatust: Saleduse Saladused hõivatud inimesele. See raamat koondab peamised põhimõtted, on lihtne lugeda ja hoiab Teie väärtuslikku aega kokku!
7 sammu söömissõltuvusest vabanemiseks
Atkinsi dieet: http://et.wikipedia.org/wiki/Atkinsi_dieet
Elame, et süüa või sööme, et elada?
Suunurgad lõhki!
Dr Rosendorffi toitumissoovitused
Huvitavaid artikleid
|